Autor:
Airika Harrik

Lingvistikaolümpiaadil uuriti keeli ja arvusüsteeme

2.–3. aprillini 2022 toimus Tartu Ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituudi ruumides üleriigilise lingvistikaolümpiaadi lõppvoor, kus osales 37 õpilast. 4. detsembril 2021 veebis korraldatud eelvoorus osales kokku 166 õpilast erinevatest Eesti piirkondadest.

Lõppvoorus tuli õpilastel nelja tunni jooksul lahendada viis ülesannet, mis põhinesid mõne tundmatu keele või muu märgisüsteemi materjalil. Tänavu hõlmasid need hanunoo keele värvinimetusi, keskaegset tsistertslaste numbrisüsteemi, tšerokii keele lausete tõlkimist, fula keele adlami kirja dešifreerimist ja komnzo keele arvusüsteemi.

Ülesannete kaudu said õpilased tutvuda mitmete huvitavate keeleliste nähtustega. Filipiindel kõneldava hanunoo keele ülesanne pakkus avastamisrõõmu tähenduslike seostega: näiteks värvi ’punane’ tähistab sõna, mille tähendusteks on ka ’närtsinud’ ja ’kuiv(anud)’. Komnzo keele ülesandest aga selgus, et selles keeles kasutatakse arvude puhul meile tuttava kümnendsüsteemi asemel hoopis kuuendsüsteemi. See osutus õpilaste jaoks ühtlasi olümpiaadi kõige keerulisemaks ülesandeks.

Olümpiaadi üldvõitjaks tunnistati Hugo Treffneri Gümnaasiumi abiturient Oliver Tennisberg, kes kogus 99 punkti ehk maksimaalsest tulemusest jäi puudu kõigest üks punkt. Temale järgnes 91,25 punktiga sama kooli 11. klassi õpilane Rando Lukk ja kolmandale kohale tuli Miina Härma Gümnaasiumi abiturient Liis Siigur, kes saavutas 89,5 punkti. Neljanda koha pälvis 84,5 punktiga Margetta Pajuste Läänemaa Ühisgümnaasiumi 10. klassist.

Lingvistikaolümpiaadi tulemused ja ülesanded leiab olümpiaadi kodulehelt.

Eduka tulemuse saanud neli õpilast esindavad Eestit 25.-29. juulini 2022 Mani saarel toimuval rahvusvahelisel lingvistikaolümpiaadil.

Eesti lingvistikaolümpiaadi eestvedaja Renate Pajusalu sõnul osales sel aastal rõõmustavalt palju 9. klasside õpilasi. Laienenud oli ka koolide hulk, kust õpilased osalema olid tulnud. „Mul on hea meel, et lõppvoor toimus üle kahe aasta taas tavapärasel viisil,“ lisas Pajusalu eelmiste olümpiaadide korralduslikele muudatustele viidates.

Lingvistikaolümpiaadi korraldas Tartu Ülikooli teaduskool koostöös eesti ja üldkeeleteaduse instituudi ning maailma keelte ja kultuuride kolledžiga. Olümpiaadi toetas Haridus- ja Teadusministeerium.

Quiz news cover

Viktoriinide keskkond kogub üha enam populaarsust

Courses news cover

Teaduskooli kursused on koolide seas väga menukad