Astronoomia lahtisel võistlusel võidutsesid tüdrukud

Tänavu seitsmeteistkümnendat korda toimunud astronoomia lahtisel võistlusel tuli õpilastel lahendada ülesandeid tähistaeva tundmisest energiatasakaaluni. Esimest korda võistluse ajaloos läks võit mõlemas vanuserühmas neidudele. Nooremas astmes (8.–9. klass) saavutas esikoha Saskia Põldmaa Tallinna Reaalkooli 8. klassist. Vanemas astmes (10.–12. klass) edestas ülejäänud võistlejaid Henriete Toomlaid Pärnu Koidula Gümnaasiumi 11. klassist.

Veebipõhiselt toimunud võistlus koosnes kahest osast: lühemast ja pikemast. „Esimese poole ülesanded on lihtsamad ja kõigile jõukohasemad. Teises pooles on ka keerukamaid ülesandeid, millest mõne puhul ei pruugi keegi maksimumtulemuseni jõuda,“ rääkis võistluse korraldaja Tiit Sepp. Just väga kõrge taseme poolest ongi astronoomia lahtine võistlus alati silma paistnud.

Nelja tunni jooksul lahendasid osalejad mitmesuguseid teoreetilist laadi ülesandeid, mis eeldasid astronoomianähtuste head sisulist tundmist. „Kõige uuenduslikumas ülesandes pidid õpilased sel aastal ära tundma reaalsete vaatluste spektrijooni ja nende järgi objektide kauguseid leidma,“ märkis Sepp.

Lisaks juba nimetatud õpilastele kuulusid võistluse esikolmikusse nooremas vanuseastmes kaheksandikud Günther Andreas Vaaro Audru Koolist ja Ats-Artur Ploomipuu Ülenurme Gümnaasiumist ning vanemas vanuseastmes Tallinna Reaalkooli 11. klassi õpilased Mihkel Jakobson ja Ralf Joosep Kask. Tulemused on leitavad võistluse kodulehelt. Eesti õpilaste kõrval võtsid sel aastal võistlusest osa ka Rumeenia koolinoored.

Lahtise võistluse tulemuste põhjal moodustatakse Eesti koondis üleilmseks olümpiaadiks. Kolumbia korraldatav rahvusvaheline astronoomia ja astrofüüsika olümpiaad toimub tänavu novembris distantse kontaktolümpiaadina, st õpilaste Kolumbiasse saatmise asemel tuleb korraldajamaa esindaja igasse osalejariiki.

Astronoomia lahtist võistlust rahastas Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldas Tartu Ülikooli teaduskool.

Lisateave: Tiit Sepp, astronoomia lahtise võistluse korraldaja, tiit.sepp@ut.ee

Alates 2021. õppeaastast sisseastunutele loob Tartu Ülikooli loodus- ja täppisteaduste valdkond stipendiumid üle-eestilistel aineolümpiaadidel suurepäraselt esinenud ja Tartu Ülikooli loodus- ja täppisteaduste valdkonna bakalaureuseõppesse astunud üliõpilastele.
Stipendium määratakse üliõpilastele, kes olid üle-eestilisel aineolümpiaadil 11.–12. klassi arvestuses viie parima hulgas kolme aasta jooksul. Aineolümpiaadid on: astronoomia lahtine võistlus, bioloogia, füüsika, keemia, geograafia, maateadused, informaatika, matemaatika.
Stipendiumi suurus on 300 eurot kuus.
Loe lähemalt siit.