Nädalavahetusel jõudsid Vikipeediasse kümme Eesti valda

Möödunud nädalavahetusel, 11.–12. detsembril toimus Vikipeedia artikli kirjutamise välkvõistlus, mille käigus pidid võistkonnad 30 tunni jooksul koostama loosi teel saadud teemal vikiartikli.

Võistlustööde teemaks olid kohalikud omavalitsused, mis loositi võistkondade vahel välja võistluse alguses. Pärast seda oli osalejatel aega 30 tundi, et koguda materjali, mõelda välja artikli ülesehitus, kirjutada valmis tekst ja artikkel Vikipeedias nõuetekohaselt vormistada. Märkimisväärselt täienesid näiteks Mustvee, Peipsiääre, Luunja ja Nõo valla artiklid.

Peapreemia 1000 eurot võitis võistkond Miskus koosseisus Merili Saar, Ott Abroi, Artur Abroi ja Eva Maria Shepel. Võidu tõi põhjalik vikiartikkel Mustvee valla kohta. Võistkonda juhtinud Merili Saar tunnistas, et kindlasti aitas moraali üleval hoida omavaheline hea läbisaamine ja huumor, kuid võit tuli neile ikkagi suure üllatusena, kuna ka teised meeskonnad olid palju vaeva näinud.

Teise koha saavutas võistkond 66%Kangur, kes kirjutas artikli Luunja vallast. Parim koolivõistkond tuli Pühajärve Põhikoolist, kes kirjutasid Jõhvi vallast ja ergutuspreemia pälvis Lääneranna vallast kirjutanud Kose Gümnaasiumi võistkond.

Taoline võistlus toimus Eestis juba teist korda. 2019. aastal korraldatud võistlusel kirjutati Tartu Ülikooli õppehoones artikleid Eesti linnadest. Käesoleval aastal registreerus võistlusele 10 võistkonda üle Eesti. Epidemioloogilise olukorra tõttu oli tänavune võistlus viidud täies ulatuses Zoomi keskkonda, mis korraldajate arvates soosis suuremaarvulist osalemist.

Žürii liikme ja Wikimedia Eesti esindaja Ivo Kruusamäe sõnul on Vikipeedia kõige suurema nähtavusega allikas Eesti eri piirkondade ajaloo, geograafia ja kultuuri tutvustamisel. „Eestiga seotud teemadest peavad eestlased ikka ise põhjalikud artiklid kirjutama, keegi teine seda meie eest ära ei tee,“ lausus Kruusamägi.

Kose Gümnaasiumi võistkonna juhi Marja Liina Soasepa hinnangul oli kogu nädalavahetus väga praktiliselt sisustatud: „Võistlus andis hea ajaplaneerimise kogemuse ja õpetas, et artikli kirjutamisel on kõige olulisem uudishimu teema vastu.“ Ta lisas, et Lääneranna valla kohta infot otsides sai võistkond juurde teadmisi ajaloost ja loodusest üldisemalt. Pingeline võistlus pakkus Soasepa arvates hea annuse adrenaliini ja võistkond plaanib osaleda ka järgmisel aastal.

Võistluse 2000-eurose auhinnafondi pani välja MTÜ Wikimedia Eesti. Meediapädevuse õpetamist toetav artiklivõistlus on seotud Eesti kõrg- ja üldhariduskoolide tegevusega Vikipeedias ning käesoleval aastal korraldasid seda Tartu Ülikooli teaduskool ja  MTÜ Wikimedia Eesti.

Lisateave: Ivo Kruusamägi, eestikeelse Vikipeedia toimetaja, ivo@wikimedia.ee