Autor:
Pexels

Talvisel matemaatika lahtisel võistlusel läksid jagamisele esikohad

10. detsembril toimus taas kahes vanuserühmas matemaatika lahtine võistlus. Kaheksast toimumispaigast üle Eesti panid oma teadmised tänavu proovile kokku 195 õpilast.

Nooremas rühmas said maksimumpunktid kolm võistlejat: Ervin Ivanov Tartu Annelinna Gümnaasiumi 9. klassist, Sandu Bolocan Tallinna Mustamäe Reaalgümnaasiumi 10. klassist ja Jasper Vähk Tallinna Reaalkooli 8. klassist. Esikohast ühe punkti vähem sai Hugo Treffneri Gümnaasiumi 10. klassi õpilane Mattias Jõgi. Vanemas rühmas võitsid maksimumpunktidega Bronislav Shatil Narva Keeltelütseumi 10. klassist ja Aleksei Ganyukov Narva Pähklimäe Gümnaasiumi 12. klassist. Kõik mainitud võistlejad saavutasid 1. järgu auhinna.

Sarnaselt sügisel toimunud võistlusele lahendati mõlemas vanuserühmas kaks lihtsamat ja neli raskemat ülesannet igast klassikalisest matemaatikaolümpiaadi valdkonnast (arvuteooria, algebra, geomeetria ja kombinatoorika). Võistluse ülesanded, lahendused, hindamisskeemid ja vähemalt kolm punkti saanud õpilaste tulemused on üleval teaduskooli kodulehel.

Eesti matemaatikaolümpiaadi žürii esimehe Härmel Nestra sõnul osutus noorema rühma ülesannete komplekt tavapärasest lihtsamaks, mille tõttu oli raskem eristada edukaid tulemusi. „Mõni tõeline pähkel ka tugevaimate jaoks tasub alati sisse panna, seda seekord ei olnud,“ nentis ta. Samas läks tema hinnangul võistlus tervikuna korda.

Käesoleva aasta talvisel võistlusel oli eriline vanema rühma kuues ülesanne, mis seisnes teatud kombinatoorsete variantide arvu kohta etteantud hinnangu tõestamises. Nimelt oli lahtise võistluse žürii pannud välja eriauhinna õpilasele, kes tõestab parima hinnangu ehk ülesandes nõutust parema. Auhinna pälvisid Narva Keeltelütseumi 11. klassi õpilane Aleksei Jemeljanov ja Tallinna Reaalkooli 12. klassi õpilane Henri Peterson.

Matemaatika lahtisi võistlusi korraldab Tartu Ülikooli teaduskool igal aastal koos Haridus- ja Teadusministeeriumiga. Võitjate auhinnalauda toetab Eesti Matemaatika Selts.

Rahvusvaheline matemaatikavõistlus Náboj noorema rühma I koht Tallinna Reaalkoolist

Rahvusvaheline matemaatikavõistlus Náboj tõi Eesti võistkonnale suurepärase tulemuse

Eesti esindajad Euroopa tüdrukute informaatikaolümpiaadil

Euroopa tüdrukute matemaatikaolümpiaadil lahendati keerulisi ülesandeid ja tutvuti Gruusia kultuuriga