Autor:
Andreas Eerik

Eesti korraldas 30. Balti keemiaolümpiaadi

Tänavu korraldas traditsioonilist Balti keemiaolümpiaadi Eesti. Juubeli puhul tegi Eesti sel aastal olümpiaadi korralduses mitu muudatust. Esimest korda otsustati ülesannete lahendamine korraldada Moodle’i keskkonnas. Ülesanded jagati ka Discordi kanalis, kuhu kuulub üle 6000 keemiahuvilise kogu maailmast, kes said olümpiaadiülesandeid kaasa lahendada.

Juubeliolümpiaadiks valmis varasemate Balti keemiaolümpiaadide ülesannete kogumik, mis sisaldab üle 180 teooriaülesande ja on väärtuslik õppematerjal nii õpilastele kui ka õpetajatele. Tartu Ülikooli töötajad on aastate jooksul koostanud näiteks energeetikaülesandeid liitiumioon- ja pliiakude, voolurakkude, kütuseelementide, sisepõlemismootorite ning muude energiaallikate tööpõhimõtete kohta.

Sellel aastal osales Balti keemiaolümpiaadil külalisena ka Ukraina võistkond, kelle kutsumise idee tekkis arutelu käigus Ukraina mentoritega. Ukrainlased hindasid võimalust võistelda, lahendada kvaliteetseid eksperimentaalseid ja teoreetilisi ülesanded ning olid tänulikud külalislahkuse eest.

Image
Balti keemiaolümpiaadi ukrainatiim
Balti keemiaolümpiaadi ukrainatiim (autor: Vladislav Ivaništšev)

Olümpiaadil tuli lahendada ülesandeid nii termodünaamikast kui ka kineetikast

Image
Keemia olümpiaadi praktikaline osa
Balti keemiaolümpiaadi praktikaline osa (autor: Vladislav Ivaništšev)

Keemiaolümpiaad koosneb kuuest ülesandest: iga riigi teadlased pakuvad välja kaks teooriaülesannet, mille töötab läbi kolme riigi ühine žürii. Ülesannete

 raskus ja formaat on võrreldavad rahvusvahelise olümpiaadi ülesannetega, kuid nende teemad on traditsioonilisemad.

Sel aastal olid ülesanded seotud kineetika, termodünaamika, orgaanilise sünteesi ja analüütilise keemiaga. Tavapärasest erinesid anorgaanilise keemia ülesanded, mis nõudsid osalejatelt teadmisi tseeriumiühendite ja mürgiste gaaside kohta. Tartu Ülikooli keemia instituudi teadlased olid ette valmistanud praktilise vooru ülesanded, milleks olid nelja muutuva värviga tiitrimine ja vase elektrosadestamine salajaste lisanditega.

Võitjad selgusid kolmepäevase mõõduvõtu käigus

Kolmepäevase olümpiaadi esimesel päeval, 4. mail toimus avatseremoonia, misjärel võistlesid osalejad neli tundi laboris katsete tegemise voorus. Pühapäeval, 5. mail toimus viietunnine teooriavoor. Hiljem oli õpilastel võimalik end proovile panna ekskursioonimängus, mille käigus pidid nad käima Tartu linna ja Tartu Ülikooli loodus- ja ajaloomuuseumides ning vastama keemiaga seotud küsimustele. 6. mail peeti lõputseremooniat ja autasustati võitjaid.

Võistluse lõpuks selgusid Saudi-Araabiasse rahvusvahelisele keemiaolümpiaadile minejad. Esikolmiku moodustasid Leedu õpilased: esikoha sai Justas Miliauskas, teise koha Pijus Tamošiūnas ja kolmanda Augustas Rinkevičius. Auhindu andsid üle Haridus- ja Teadusministeeriumi noorte- ja andepoliitika osakonna juhataja Riin Tamm ning Tartu abilinnapea Meelis Leidt, kes pidasid ka kõne.

Balti keemiaolümpiaadi korraldasid Tartu Ülikooli keemia instituut, füüsika instituut ja teaduskool. Olümpiaadi toimumist toetasid Haridus- ja Teadusministeerium, Tartu linn, Ontic Minerals ning The J. Molner Company.

Eesti esindajad selgusid uutmoodi

Kui varem kutsuti valikvõistlusele sama aasta Eesti keemiaolümpiaadi kevadise lõppvooru tulemuste põhjal umbes 15 õpilast, siis kahel viimasel aastal on valikvõistlusel olnud mitu vooru. Esimene voor toimus Moodle’i keskkonnas ning sinna kutsuti keemiaolümpiaadi lõppvoorus osalenud, lahtiste võistluste osalejad ja ülejäänud keemiahuvilised. Teises voorus tuli 40 valitud õpilasel lahendada teoreetilisi ja praktilisi ülesandeid. Nende seast selgus 15 võistlejat, kes pidid lahendama kodutöö, mille põhjal valiti Balti keemiaolümpiaadile 8 Eesti esindajat. Uus formaat on suurendanud konkurentsi ja paremad tulemused Balti keemiaolümpiaadil näitavad, et uus süsteem toimib hästi.

Image
Balti keemiaolümpiaad
Balti keemiaolümpiaadi ühispilt (autor: Romet Peedumäe)

Eesti võistkonda kuulusid

  •    Kaarel Toomet Nõo Reaalgümnaasiumist (10. kl, õpetaja Aivar Vinne),
  •    Sander Kaal Gustav Adolfi Gümnaasiumist (12. kl, õpetaja Martin Saar),
  •    Ardi Raag ja Lisette-Liis Loorits (12. kl, õpetaja Martin Saar), Karlis Suvi (11. kl, õpetaja Andrus Kangro) Tallinna Reaalkoolist ning Karl Johann Külv (Tallinna Reaalkooli vilistlane, õpetaja Andrus Kangro),
  •    Ivan Vnukov Tallinna Tõnismäe Reaalkoolist (11. kl, õpetaja Lidija Rõbnikova),
  •    Mihkel Tali Hugo Treffneri Gümnaasiumist (11. kl, õpetajad Eha Paabo, Kerli Tali),
  •    mentorid Kristi Koitla ja Andreas Päkk
Põhikooli bioloogiaolümpiaad medalitega

Tartu Ülikooli teaduskool korraldas 2023/24 õppeaastal 17 olümpiaadi

Rahvusvaheline rakendusfüüsika olümpiaad 2024, August Jakobson, Saskia Põldmaa, Violeta Jürgens, Mihkel Rannut, Ralf Robert Paabo, Mattias Jõgi, Eero Uustalu

Uus võistlusformaat rahvusvahelisel rakendusfüüsika olümpiaadil tõi Eesti esindajatele suurepärased tulemused

7.–8. klasside matemaatikaolümpiaadi lõppvoor

Selgunud on 7.–8. klasside matemaatikaolümpiaadi lõppvooru tulemused