Sotsiaalteaduste videoloengud

Maria Murumaa-Mengel Euroopa päeva loeng „10 mõjutusvõtet, mis meie arvamusi ja hoiakuid mudivad"

Tartu Ülikooli teaduskool korraldas 7. mail 2024 koostöös Euroopa Parlamendi Eesti bürooga 9.-12. klassidele põneva videoloengu päevakajalisel teemal, kuidas teha Euroopa Parlamendi valimistel kaalutletud valik ja hoiduda sotsiaalmeedia väärinfo manipulatsioonidest. Loengu lektoriks on selle ala hinnatud ekspert, Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi meediauuringute kaasprofessor Maria Murumaa-Mengel.

Lisalugemine Tööleht õpilastele

Antti Roose „Kliimamuutustega kohanemine – valmis vääramatuks jõuks maailmas, Euroopas ja Eestis“

Videoloengus arutletakse keskkonnaalaste väljakutsete valguses, kui tähtis on elurikkuse hoidmine, kestlikkus, nutikas maakasutus ja ressursside väärindamine. Õppejõud selgitab noortele, millised on ökosüsteemide omavahelised seosed ja vastastikmõju ning milliseid teemasid tuleb Euroopas käsitleda terviklikult ja piiriüleselt (näiteks linnastumine ja rahvaränne).

Tasuta videoloeng on eelkõige mõeldud kooliõpilastele alates 8. klassist, ent seda on oodatud kuulama ka kõik teised huvilised.

Videoloeng toimus Tartu Ülikooli teaduskooli ja Euroopa Parlamendi Eesti büroo koostöös ning oli osa Euroopa päev 2023 ürituste sarjast.

Tööleht õpilastele

Raul Eamets "Mida toob meile tulevik? Globaalsed trendid ja tuleviku oskused."

Loengus räägitakse globaalsetest trendidest, mis mõjutavad majandust ja tööturgu täna ja lähitulevikus. Milline on tuleviku majandus, millised töökohad kaovad ja kuidas robotid meid tulevikus mõjutavad. Milliseid oskusi on meil vaja, et tuleviku tööturul hakkama saada?

Videoloeng toimus 17.11.2022 Uudishimu päeva raames.

Julia Laffranque "Euroopa ja õigus"

Videoloengus kuuleme, kui oluline on ühtne ja läbipaistev õigussüsteem Euroopa ühise identiteedi kujundamisel. Uurime, kuidas Euroopa õigustik ja institutsioonid aitavad tagada kodanike õigusi ning kaitsta õigusriigi põhimõtteid. Heidame pilgu ka süsteemi väljakutsetele tulevikus. Loengu lõpus vastab Julia Laffranque kuulajate küsimustele.

Tasuta videoloeng on eelkõige mõeldud gümnaasiumiõpilastele, ent seda on oodatud kuulama ka kõik teised huvilised.

Videoloeng toimus Tartu Ülikooli teaduskooli ja Euroopa Parlamendi Eesti büroo koostöös ning oli osa Euroopa päev 2022 ürituste sarjast.

Tööleht (pdf)

Siim Kallas „Euro – Euroopa ühisraha muutuste keerises"

Euroopa päevale pühendatud videoloengus tutvustab professor Siim Kallas euro tekkelugu, praegust olukorda ja tulevikuväljavaateid.

Loeng keskendub järgmistele küsimustele:

  • Millised sündmused viisid euro tekkeni?
  • Millises suunas on rahandussüsteem tervikuna arenemas ning kuidas tuleks eurot reformida, et see endiselt Euroopa rahvamajanduse vajadustele ja ootustele vastaks?
  • Millist mõju on eurole avaldanud Covid-19 pandeemia? kuidas on aja jooksul muutunud Euroopa elanike suhtumine eurosse?
  • Millised riigid võivad lähitulevikus euro kasutusele võtta?
  • Kas eurost võib tulevikus saada krüptoraha?

Tööleht (Word); Tööleht (pdf); Töölehe vastused (pdf)

Kaarel Piirimäe „Euroopa ühendamine ja globaalsed kriisid"

Tartu Ülikooli ajaloo ja arheoloogia instituudi uusima aja dotsent Kaarel Piirimäe (PhD) võtab loengus luubi alla Euroopa ühendamisele viinud ajaloolised sündmused, analüüsides käesoleva koroonapandeemia valguses 20. sajandi esimese poole globaalsete kriiside, nagu 1929. aastal alanud suure depressiooni ja kahe maailmasõja, mõju integratsiooniprotsessile.
Loeng on pühendatud 70 aasta möödumisele Euroopa Liidule aluse pannud Schumani deklaratsioonist.

Videoloeng toimus Tartu Ülikooli teaduskooli ja Euroopa Parlamendi Eesti büroo koostöös ning oli osa Euroopa päev 2020 ürituste sarjast.

Tööleht (Word); Tööleht (pdf);

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!