50. Rahvusvaheline füüsikaolümpiaad tõi Eestile kullasära

Eesti õpilane Konstantin Dukatš võitis kuldmedali selle aasta rahvusvaheliselt füüsikaolümpiaadilt, mis toimus 7.–15. juulil Tel Avivis Isrealis. Võistlust korraldas Iisraeli haridusministeerium koostöös Tel Avivi ülikooliga.

Rahvusvahelisel füüsikaolümpiaadil saavad nädalaks ajaks kokku maailma parimad ainetundjad - igast riigist kuni 5 õpilast. Ülesandeid lahendatakse kahel päeval: ühel on eksperimendi- ja teisel teooriavoor (lingid viivad ülesannete eestikeelsete tõlgeteni). Tänuvused ülesanded olid koostatud igati praktilistel teemadel, näiteks uuriti mikrolaineahju füüsikalist tööprintsiipi, kuid samas läks õpilastel kõrgete punktisummade teenimiseks tarvis nutikaid ja ebatraditsioonilisi lahendusi näiteks võimalikult suure mõõtetäpsuse saavutamiseks.

Võistlusest võttis osa 363 õpilast 76 riigist. Eesti võistkonda kuulusid
Urmas Luhaäär, Nõo Reaalgümnaasium, 12. klass
Kaarel Kivisalu, Tallinna Reaalkool, 11. klass
Hannes Kuslap, Hugo Treffneri Gümnaasium, 12. klass
Konstantin Dukatš, Narva Keeltelütseum, 11. klass
Richard Luhtaru, Hugo Treffneri Gümnaasium, 12. klass

Eesti õpilasi saatsid võistkonna juhendajatena füüsikaolümpiaadi žürii liikmed Mihkel Kree ja Andres Põldaru (Müncheni ülikooli magistrant).

Tänavu läks olümpiaadi võit Hiinasse. Meie parimana võitis Konstantin Dukatš kuldmedali. Väga hästi esinesed ka hõbemedali võitnud Richard Luhtaru ja pronksmedali võitnud Kaarel Kivisalu. Aukirja teenisid välja Urmas Luhaäär ja Hannes Kuslap.

Lisaks Eestile võitsid Euroopa Liidu riikidest kuldmedali veel vaid Soome ja Sloveenia õpilased, ülejäänud kuldmedalid läksid valdavalt Aasia riikidesse. Mihkel Kree sõnul on kuldmedali võitmiseni jõuda vaid pikkaegse süstemaatilise tööga, mille eelduseks õpilase sügav huvi füüsika vastu, aga ka kõrge motivatsioon iseseisva töötada ja areneda. „Teisalt on tänavuse kuldmedalite võitjate valimi põhjal ahvatlev teha järeldus, et heade tulemuste taga on osaliselt ka Eesti ja Soome pikaaegne treeningvõistluste- ja laagrite koostöösüsteem, kus näiteks eksperimente harjutatakse ühiselt Soomes, kuid teooriat õpitakse Eestis,” lisas Kree.

Lisaks võistlemisele pakkusid korraldajad õpilastele rikkalikku kultuuriprogrammi, mille raames käidi näiteks ujumas Surnumeres ja külastati mitmeid ajaloolisi Iisraeli linnu ja paiku.

Eesti õpilaste lähetamist rahvusvahelistele võistlustele rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldab TÜ teaduskool.

Lisainfo: Mihkel Kree, e-kiri: mihkel.kree@gmail.com, tel: 53431277

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, e-kiri: marek.jarvik@ut.ee, tel: 5177091

Programmi „Talendid Tartusse!“ 2023/2024. õppeaasta avamine.

Talendikad esmakursuslased alustasid Tartu Ülikoolis uut õppeaastat

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust.

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust

Tartu Ülikool, arvutikasutaja

Välisveebi menüüvaade ja otsing on saanud uue välimuse