Astronoomia lahtine võistlus nõuab head lugemisoskust ja nupukust

12. aprillil toimus Tartus 11. astronoomia lahtine võistlus, millel võis osaleda igaüks, kes soovis oma astronoomiaalaseid teadmisi proovile panna.  Seekord osales võistlusel 17 õpilast vanemas ja 19 nooremas astmes. Vanuseastmed vastavad põhikooli ja gümnaasiumiastmele.

Võistlusel tuli õpilastel lahendada mõlemas astmes kolme tunni jooksul kuus ülesannet. Üks näide võistlusülesandest:

Kas inimesed on Kuu pinnal käinud?

Tänapäeval on väga populaarsed inimeste Kuu peal käimisega seotud vandenõuteooriad. Vandenõuteoreetikute väitel võiks nende väiteid ümber lükata, pildistades Kuul senini asuvaid kuumoodulite alusplatvorme näiteks Hubble kosmoseteleskoobiga. Kas Hubble’i kosmoseteleskoobiga on võimalik pildistada Kuu peal asuvaid Apollo 11, 12, 14-17 laskumismooduleid?  Aga Kuul olevaid USA lippe? Põhjendage oma vastust arvutustega.

Veidi andmeid Hubble kosmoseteleskoobi kohta:

• Kõrgus Maa pinnast 555 km
  • Peapeegli läbimõõ t 2,4 meetrit
  • Fookuskaugus 57,6 meetrit
  • Kosmosesse saatmine kuupäev: 25. aprill 1990
  • Kuumooduli mõõtmed u ülalt vaadates on 5, 5 × 4, 3 meetrit

Selle aasta astronoomia lahtise võistluse parimad vanemas astmes olid:

1.  Carel Kuusk Tallinna Reaalkooli 10. klassist,

2.  Hartvig Tooming Tallinna Prantsuse Lütseumi 10. klassist,

3. Taavet Kalda Gustav Adolfi Gümnaasiumi 10. klassist.

Noorema vanuseastme parimad olid:

1. Airon Johannes Oravas Tallinna Prantsuse Lütseumi 9. klassist,

2. Richard Luhtaru Miina Härma Gümnaasiumi 8. klassist,

3. Loona Volke Miina Härma Gümnaasiumi 9. klassist.

Täielikud tulemused leiab TÜ teaduskooli lehelt: http://www.teaduskool.ut.ee/et/ainevoistlused/astronoomia-lahtine

Astronoomia lahtise võistluse tulemuste põhjal koostati nimekiri kandidaatidest, kes asuvad püüdma kohta Eesti võistkonnas rahvusvahelise astronoomia ja astrofüüsika olümpiaadil, mis toimub 26. juulist - 4. augustini Indoneesias.

Astronoomia lahtise võistluse läbiviimist rahastas Haridus- ja Teadusministeerium ning Tartu Observatoorium ja koordineeris TÜ teaduskool.

Lisainfo: Tiit Sepp (TÜ doktorant), e-kiri: tiit.sepp@ut.ee

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonijuht tel: 737 5889, e-post: marek.jarvik@ut.ee