Astronoomia lahtine võistlus toimus esmakordselt rahvusvaheliselt

Astronoomia lahtine võistlus toimus 23. aprillil 2020 veebipõhiselt. Võisteldi kahes vanuserühmas, mis vastasid Eesti põhikooli- ja gümnaasiumiastmele. Esimest korda ajaloos toimus võistlus rahvusvaheliselt.

Lisaks ligi 40 õpilasele Eestist osales üle 600 õpilase pea 20 erinevast riigist. Välisriikidest paistsid suure osalejate arvuga silma Tšehhi ja Venemaa. Oma astronoomiaalased teadmised panid proovile ka Brasiilia, Rumeenia, Ukraina, India, Bangladeshi, Slovakkia, Valgevene, Serbia, Saksamaa, Bulgaaria, Poola, Sloveenia, Kanada, Kreeka, Ungari, Leedu ja Horvaatia õpilased.

Võistlus toimus Tartu Ülikooli teaduskooli viktoriinide keskkonnas ning koosnes kahest osast: lühemate küsimustega esimene osa ning pikemate ja keerukamate küsimustega teine osa.

Tulemusi arvestati kahes vanuserühmas: 8.–9. klass ja 10.–12. klass. Koostati kaks eraldi edetabelit: Eesti ja ülejäänud riigid.

Tänavuse lahtise võistluse esikoht nooremas astmes läks Ander Pavlovile Elva Gümnaasiumist. Talle järgnesid Arthur Harri Jaakko Antila Audentese Erakoolist ja Saskia Põldmaa Tallinna Reaalkoolist.

Vanemas astmes moodustasid esikolmiku Tallinna Reaalkooli õpilased Mihkel Jakobson, Kaarel Kivisalu ja Jarl Patrick Paide.

Eesti noorte tulemused on leitavad võistluse kodulehelt.

Maailma arvestuses olid noorema astme parimaid Țiripa Adrian Rumeeniast ning Zhdanov Elisey ja Ilya Prosyanoy Venemaalt.

Vanema astme esikolmikusse kuulusid David Kománek Tšehhist, Ian Seo Takose Brasiiliast ja Martin Schmied Tšehhist.

Praeguseks pole selge, millisena jätkub astronoomia võistlusaasta. Eesti riiklik astronoomiavõistlus võib jääda 2020. aasta suurimaks rahvusvaheliseks astronoomiavõistluseks. Viimase info kohaselt jääb 2020. aasta üleilmne olümpiaad Kolumbias toimumata. Kaalumisel on veebipõhise võistluse korraldamine.

Astronoomia lahtist võistlust rahastas Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldas Tartu Ülikooli teaduskool.

Lisateave: Tiit Sepp, MTÜ Tähemeri, tiit.sepp@ut.ee