Astronoomia lahtisel võistlusel uuriti, millal Päike sööb ära Merkuuri

7. aprillil korraldati Tartus XV astronoomia lahtine võistlus.

Kolme-tunnise võistluse käigus uurisid õpilased näiteks millal Päike Merkuuri katki rebib ja kuidas näeb välja päikesetõus Veenusel. „Kõige keerukamaks osutus aga komeetide sabade uurimine, kus kõrged punktid tähendasid enamasti ka juba kõrget kohta üldpingereas,“ hindab võistluse korraldaja Tiit Sepp.

Tänavuse lahtise võistluse esikoht läks kaheteistkümne õpilase konkurentsis eelmisel aastal rahvusvahelisel astronoomia ja astrofüüsika olümpiaadil kuldmedali võitnud Hugo Treffneri gümnaasiumi abiturendile Richard Luhtarule. Põhikooli astmes oli üheksa õpilase mõõduvõtus edukaim Mihkel Jakobson Tallinna reaalkoolist. Kõik tulemused on leitavad võistluse kodulehelt.

Tulemuste alusel moodustatakse Eesti võistkond juuli alguses toimuvaks IV Eesti-Tšehhi maavõistluseks. Maavõistluse tulemuste põhjal moodustub omakorda Eesti koondis rahvusvaheliseks astronoomia ja astrofüüsika olümpiaadiks, mis toimub käesoleval aasta novembris Ungaris.

Astronoomia lahtist võistlust rahastas haridus- ja teadusministeerium ning korraldas Tartu Ülikooli teaduskool.

Lisainfo: Tiit Sepp (žürii esimees) tiit.sepp@ut.ee

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, 737 5889, marek.jarvik@ut.ee