Balti keemiaolümpiaadi hoiab käigus sidemesse salvestatud energia

11. aprillil sai Tartus alguse järjekorras 27. Balti keemiaolümpiaad. Balti keemiaolümpiaadil võistlevad kolme riigi võistkonnad nii praktilistes kui ka teoreetilistes ülesannetes.

Esimesel päeval toimus eksperimentaalne voor, kus õpilastel tuli viie tunni jooksul määrata majoneesis soola ja äädika sisaldust ning sünteesida kaltsiumhüpokloriti, mida kasutatakse tavaliselt pleegitina, abil mentoolist mentooni. Ülesanded olid õpilastele parajad pähklid, mistõttu täitis laboreid tõsine töömeeleolu.

Reedel lahendasid õpilased teoreetilisi ülesandeid. „Kui praktilised tööd mõtleb välja korraldaja, siis teoreetilised ülesanded valmivad Baltimaade koostöös – iga riik valmistab õpilastele kaks ülesannet,“ selgitab võistluse korraldaja keemiaolümpiaadi komisjoni esimees Ida Rahu. Sel aastal tuli võistlejatel viietunnise teooriavooru jooksul lahendada ülesandeid nii raua kompleksühendite, kaltsiumkarbonaadi looduses leidumise ja laboris uurimise, eestlaste maskoti pingviin Vladislavi auks tehtud kuumastressis pingviini vere pH määramise, „keemilise kella“ tüüpi reaktsiooni kineetika uurimise, orgaanilises sünteesis ebaõnnestunud reaktsiooni analüüsimise kui ka polümeeride modifitsieerimise ning selle mõju materjali omadustele uurimise kohta.

Olümpiaadi võitis Gustavs Jānis Mežciems Lätist. Teist ja kolmandat kohta jäid jagama Hanna-Riia Allas ja Nikita Žoglo Eestist.

Balti keemiaolümpiaad on ühtlasi valikvõistluseks, kus selgitatakse välja, kes esindavad riike rahvusvahelisel keemiaolümpiaadil. Juuli lõpus Pariisis toimuval võistlusel esindavad Eestit:
Hanna-Riia Allas (Hugo Treffneri Gümnaasium, 11. klass)
Nikita Žoglo (Tallinna Õismäe Vene Lütseum, 11. klass)
Mikael Rinne (Tallinna Tõnismäe Reaalkool, 12. klass)
Andreas Simson (Tallinna Reaalkool, 11. klass)

Lisainfo: Ida Rahu, komisjoni esimees, ida.rahu.001@gmail.com.

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, 737 5584, marek.jarvik@ut.ee