Balti riikide õpilased võtsid mõõtu Balti keemiaolümpiaadil

Balti keemiaolümpiaad toimus tänavu Vilniuse ülikoolis. Osalejaid oli traditsiooniliselt 20: 6 Eestist, 6 Lätist ja 8 korraldajamaalt Leedust. Eesti delegatsiooni kuulusid õpilastest Paul Kerner (Tallinna Tõnismäe reaalkooli 12. klass), Siim Kaukver (Tallinna reaalkooli 11. klass) ja Taido Purason (Tõrva gümnaasiumi 11. klass), Carel Kuusk (Tallinna reaalkooli 12. klass), Juri Volodin (Tallinna Õismäe vene lütseumi 11.klass), Joosep Kaimre (Hugo Treffneri gümnaasiumi 11. klass) ja mentoritena Lona-Liisa Pruks ning Jörgen Metsik Tartu ülikoolist.

Ürituse formaat sarnaneb rahvusvahelisele keemiaolümpiaadile (IChO), kus 6 ülesande lahendamiseks on aega 5 tundi ning erinevalt Eesti olümpiaadist tuleb kõik lahendused mahutada etteantud kastidesse, selgitab koondise mentor Lona-Liisa Pruks. Eesti võistkonna parimaks tulemuseks oli 4. koht, mille saavutas Carel Kuusk, kes teoreetilise osa arvestuses sai kolmanda koha. 

Üheks keerulisemaks probleemiks osutus Pruksi sõnul niklinikerdis, mis viis õpilased värviliste kompleksühendite ja spektrofotomeetria maailma. „Samuti olid üpris rasked lätlaste koostatud ülesanded,“ ütleb Pruks. Üks neist käsitles makroliidi (antibiootikumide klass) Stagnloide D sünteesi ja teine rääkis naftatorustikest. „Nimelt tehakse puurkaevusid üha sügavamatesse vetesse, mistõttu sageneb ookeanipõhja ülimadalate temperatuuride tõttu parafiini, asfalteeni ja hüdraatide kuhjumine. Vaha eemaldamine kaevudest ja torustikest toob kaasa lisakulusid nagu näiteks süvaveesukeldujate ja erivarustuse kasutamine, et ummistusi torustikest välja lõigata ja likvideerida. Üks lihtsam lahendus on parafiini sulatamine. Selle teostamiseks on välja pakutud ammooniumkloriidi ja naatriumnitriti vaheline reaktsioon, mida õpilased ka uurisid,“ selgitab Pruks.

Võistluse tulemused ja ülesanded (sh praktiline töö) on leitavad lehelt: http://eko.olunet.org/rko/balti-olumpiaad/

IChO võistkonna koosseisu kuuluvad Balti keemiaolümpiaadi tulemuste alusel Carel Kuusk, Paul Kerner, Siim Kaukver ja Taido Purason. IChO toimub 6.-15. juuli Bangkokis.

Eesti keemiaolümpiaadi žürii tänab osalenud õpilaste õpetajaid - Andrus Kangro, Eha Paabo, Helgi Muoni, Lidia Rõbnikova, Pelageja Ozerova ja Piret Markson -, kes on neid terve aasta jooksul võistlusteks ettevalmistanud.

Õpilaste lähetamist rahvusvahelistele võistluste rahastab haridus- ja teadusministeerium ja korraldab TÜ teaduskool.

Lisainfo: Lona-Liisa Pruks, Eesti võistkonna mentor, lona.pruks@gmail.com, 59044909

Teate edastas: Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, 737 5889, marek.jarvik@ut.ee

Programmi „Talendid Tartusse!“ 2023/2024. õppeaasta avamine.

Talendikad esmakursuslased alustasid Tartu Ülikoolis uut õppeaastat

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust.

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust

Tartu Ülikool, arvutikasutaja

Välisveebi menüüvaade ja otsing on saanud uue välimuse