Baltimaade prantsuse keele olümpiaad sai alguse Eestist

Esimene Baltimaade prantsuse keele olümpiaad toimus 30. märtsil Tallinnas.

Idee sellelaadse olümpiaadi sünniks sai alguse kaks aastat tagasi Kaunases toimunud Balti riikide esindajate kohtumiselt, kus lepiti kokku korralduslikes nüanssides ja olümpiaadi ülesehituse formaadis. Loosi tahtel sai esimeseks korraldajariigiks Eesti. Kuivõrd prantsuse keele olümpiaadi piirkonna- ja vabariikliku vooru korraldab Tallinna Ülikool, siis oli loogiline, et tema võtab ka Baltimaade olümpiaadi korralduse enda kanda.

Kutse võistlusel osaleda said iga maa gümnaasiumi vabariikliku vooru viis parimat õpilast.

Võistluse Eesti-poolse korraldaja Merilyn Meristo sõnul teavitati kaks nädalat enne olümpiaadi kõiki osalejaid ja nende juhendajaid olümpiaadi reeglitest ja teemadest. „Kaks nädalat sellepärast, et anda kõigile võrdsed võimalused, sest täpselt paar nädalat varem toimusid nii Eesti kui Leedu vabariiklikud voorud, Läti oli oma võistluse veidi varem korraldanud,“ lisab Meristo.

Koostöös kolme riigi esindajatega mõeldi välja seitse aktuaalset teemat näiteks ökoturismist, Z-põlvkonnast või noorte reisimisest. Osalejad moodustasid loosi alusel 3-liikmelised võistkonnad, nii et iga riik oleks esindatud. Seejärel oli neil 45 minutit aega tutvuda ja rollid ära jagada (rollid ja teemad olid neile varem teada): "optimistiroll", "pessimistiroll" ja moderaator, kes pidi debati sisse juhatama, seda ohjes pidama ja kokkuvõtte tegema. 7-liikmelise žürii ette tulles tõmmati loosiga teema, 3 minutit oli aega veel läbi arutada ja siis hakkas debatt peale. Kokku kestis olümpiaad 4 tundi.

Žürii koosnes kahest Leedu ja Läti ning kolmest Eesti õpetajast, kusjuures keegi neist ei olnud osalejate õpetajad. Merilyn Meristo sõnul oli õpilaste keeleoskus ja väitluskunst nii suurepärasel tasemel, et žürii arutas kohtade jagamist tund aega. Määravaks said omavahelise sünergia nüansid. Silma torkas ka osalejate vaimukus, leidlikkus ja loominguline lähenemine ülesandele. Võistluse parimad olid Vanessa Kricere (Gustav Adolfi gümnaasium), Lukas Naimovičius (Leedust), Toms Šāvējs (Lätist). Täielikud tulemused.

Lisaks võistlemisele said õpilased võimaluse tutvuda Gustav Adolfi gümnaasiumi ruumidega ning veeta seal meeleoluka õhtu. Veel külastati ajaloomuuseumi Maarjamäe lossi ning näidati külalistele Tallinna vanalinna.

Olümpiaadi toetasid Eesti haridus- ja teadusministeerium, iga maa prantsuse keele õpetajate ühingud, Tallinna Ülikool, Kanada saatkond Eestis, Prantsuse instituut Tallinnas ja laevafirma Tallink.

Järgmise Baltimaade voor toimub juba aasta pärast Lätis.

Lisainfo: Merilyn Meristo, Tallinna Ülikooli prantsuse keele lektor, merilyn.meristo@tlu.ee

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, 737 5889, marek.jarvik@ut.ee