Bioloogiaolümpiaad tõi Tartusse tublimad gümnaasiumide bioloogid

9.–10. märtsil toimus 58. Eesti bioloogiaolümpiaadi (EBO) lõppvoor gümnaasiumiõpilastele. Olümpiaadi lõppvoorust oli kutsutud kogu Eestist osalema 64 õpilast, kellest omavahelisele mõõduvõtule saabus 55 noort.

Õpilased said kutse piirkondlike olümpiaadide tulemuste põhjal. Eesti 21-st piirkonnast kutsuti parimaks tulnud õpilane ja ülejäänud kohad täideti klasside lõikes üleriigilise pingerea alusel. Koos gümnaasiumiõpilastega oli olümpiaadile kutsutud ka kolm silmapaistvat 9. klassi õpilast.

Lõppvoor koosnes teoreetilisest ja praktilisest osast. Laupäeval tuli zooloogia praktiliste tööde käigus määrata tigusid, prepareerida sea südant ning esitada tuginedes eri imetajate koljude andmetele maksimaalse parsimoonia printsiibil antud rühmade fülogeneetilised suhted. Molekulaarbioloogias tuli osata kloneerida plasmiidset DNA-d, arvutada DNA restriktsioonil tekkivate lõikude pikkusi, teha geelelektroforeesi, kasutada spektrofotomeetrit ning määrata lutsiferaasi aktiivsust, saada aru reportergeenist ning vastata väga paljudele küsimustele. Botaanikas oli ülesandeks teha aedruudu lehest ristlõike preparaat ning seda analüüsida. Samuti pidid õpilased tundma leheanatoomiat ning oskama kasutada taimemäärajat. Neljas praktikum oli histoloogiast ning seal oli tarvis osata värvida fikseeritud vere äigepreparaate ning tuvastada eri rakud nende morfoloogia põhjal. Etteantud parameetrite järgi tuli tuvastada verepildi kõrvalekalde võimalik põhjus. Samuti oli vaja histoloogia meetodeid kasutades värvida, vaadelda ja lõpuks ka tuvastada nelja õõnesorgani preparaadid. „Kõik see oli keeruline ning päeva lõpuski pidi olema värske, et osata vastata keerulistele küsimustele, mis olid pikitud praktilise töö sisse,“ sõnab bioloogiaolümpiaadi žürii esimees Sulev Kuuse. Pühapäeval võeti mõõtu teooriaülesannete lahendamises.

Pärast tõsist pingutust olid koondtulemuste järgi võistluse parimad:

Mari Remm (Hugo Treffneri gümnaasiumi 11. kl),

Kirke Joamets (Hugo Treffneri gümnaasiumi 12. kl),

Martin Rahe (Tallinna reaalkooli 10. kl).

Kümnendate klassid esikolmiku moodustasid Martin Rahe, Sofia Marlene Haug ja Anna Pauliina Rumm (kõik Tallinna reaalkoolist). Üheteistkümnendate esikolmik oli Mari Remm, Anni Joamets (Tallinna prantsuse lütseum) ja Hanna-Riia Allas (Hugo Treffneri gümnaasium). Kahteistkümendadest klassidest olid esimesed kolm Kirke Joamets, Andreas Must ja Carmen Kuusk (kaks viimast Tallinna reaalkoolist).

Zooloogia ja botaanika praktikumide edukaim oli Mari Remm. Histoloogia praktikumis saavutas parima tulemuse Elise Helena Armulik (Hugo Treffneri gümnaasiumi 12 kl). Molukulaarbioloogia praktikumi esimene oli Kirke Joamets.

Täielikud tulemused koos žürii lõppotsusega leiab TÜ teaduskooli kodulehelt.

30. rahvusvaheline bioloogiaolümpiaad (IBO) toimub tänavu 14.–21. juulil Szegedis, Ungaris. Eesti võistkonna lõplik koosseis selgub IBO kandidaatide valikvõistlusel 8.–12. aprillil TÜ molekulaar- ja rakubioloogia instituudis.

Tulemuste koondtabeli põhjal oodatakse rahvusvahelise bioloogiaolümpiaadi võistkonda kandideerima järgmisi õpilasi:

Mari Remm, Hugo Treffneri gümnaasium, 11. kl, õp Saima Kaarna

Kirke Joamets, Hugo Treffneri gümnaasium, 12. kl, õp Saima Kaarna

Martin Rahe, Tallinna reaalkool, 10. kl, õp Kersti Veskimets

Sofia Marlene Haug, Tallinna Reaalkool, 10. kl, õp Kersti Veskimets

Anni Joamets, Tallinna Prantsuse Lütseum, 11. kl, õp Sirje Tekko

Liis Siigur, Miina Härma gümnaasium, 9. kl, õp Helin Semilarski

Andreas Must, Tallinna reaalkool, 12. kl, õp. Kersti Veskimets

Hanna-Riia Allas, Hugo Treffneri gümnaasium, 11. kl, õp Saima Kaarna

Anna Pauliina Rumm, Tallinna reaalkool, 10. kl, õp Kersti Veskimets

Carmen Kuusk, Tallinna reaalkool, 12. kl, õp Kersti Veskimets

Elise Helena Armulik, Hugo Treffneri gümnaasium, 12. kl, õp Saima Kaarna

Hannes Kuslap, Hugo Treffneri gümnaasium, 12. kl, õp Saima Kaarna

Bioloogiaolümpiaadi toetasid haridus- ja teadusministeerium, Tartu Ülikool, TÜ teaduskool, TÜ molekulaar- ja rakubioloogia instituut, TÜ maateaduse ja ökoloogia instituut, Tartu Ülikooli loodusmuuseum, ajakirja Eesti Loodus toimetus ja Toomas Kukk, Quantum Eesti AS, SF Pandivere OÜ, Tartu Lõunakeskuse Rotaks, Lindenhill (OÜ Karsem), Tartu mänguasjamuuseum ning Tartu Antoniuse gildi keraamikud.

Olümpiaadi aitasid läbi viia Silvia Pihu, Illi Tarmu, Mari Tagel, Kristina Põšnograjeva, Karl Jürgenstein, Rudolf Bichele, Ando Vaan, Uku-Laur Tali, Daniel Valdma, Mark Gimbutas jpt.

Korraldajad tänavad kõiki osalejaid ja kõikide õpilaste vanemaid ning õpetajaid.

Kontakt: Sulev Kuuse, Eesti bioloogiaolümpiaadi žürii esimees, sulev.kuuse@ut.ee

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonijuht tel: 737 5889, e-post: marek.jarvik@ut.ee