Edukaks kujunenud rahvusvahelisel geograafiaolümpiaadil kogesid õpilased võimsaid loodusnähtusi ja poliitilisi keeriseid

Selle aasta rahvusvaheline geograafiaolümpiaad toimus 30. juulist 5. augustini Hong Kongis. Eestlastele kujunes olümpiaad edukaks, võideti täiskomplekt medaleid.

Kokku osales olümpiaadil 43 riigi võistkonnas 166 õpilast. Igast riigist võis osaleda kuni 4 õpilast. Eesti võistkonda kuulusid Robin Haljak, (Tallinna Reaalkool, 12. kl, õpetaja Piret Karu), Andres Aleksander Tammer (Miina Härma Gümnaasium, 11. kl, õpetaja Tõnis Rüütel), Kaarel Vesilind (Tallinna Reaalkool, 12. kl, õpetaja Piret Karu) ja Jürgen Öövel (Hugo Treffneri Gümnaasium, 11. kl, õpetaja Ülle Seevri). Eesti õpilasi saatsid võistkonna juhendajatena Tartu Ülikooli geograafia osakonna dotsent Taavi Pae ja doktorant Holger Virro.

Individuaalne olümpiaadivõit läks tänavu USA-sse, meeskondlik võit aga Indoneesiasse. Meie parimana saavutas Robin Haljak 10 koha, mis tagas kuldmedali. Andres Aleksander Tammeri 42. koht oli hõbemedali ja Jürgen Ööveli 76. koht pronksi vääriline. Meeskondlikult oldi 12. „Kokkuvõtvalt on olümpiaaditulemused viimaste aastate parimad, kuldmedal pälviti viimati 2012. aastal,“ rõõmustab Taavi Pae.

Traditsiooniliselt koosnes olümpiaad kolmest osast: kirjalikust tööst, multimeedia testist ja välitöö ülesandest. Seekordset olümpiaadi ilmestas omalaadselt ka võistluse alguspäevadel Hong Kongi tabanud taifuun, mis sundis korraldajaid ajakava muutma. Seevastu õpilastele avas see võimaluse näha üht võimast loodusnähtust, millest enamasti kuuleme vaid uudistest. Seekordse olümpiaadi teemavalik oli seotud tarkade tulevikulinnadega ning õpilased pidid ka oma kodumaa näitel vaatmiku ette valmistama. Lisaks taifuunile ilmestas võistluse käiku veel ka Hong Kongis toimuvad protestid Hiina ülevõimu vastu. „Nii sattus olümpiaad ka poliitgeograafiliselt huvitavasse situatsiooni,“ sõnab Pae. Olümpiaadil tutvuti ka Hiina maali-, filmi ja kirjakunstiga ning osaleti olümpiaadijärgsel ekskursioonil, kus külastati peamisi Hong Kongi huviväärsusi ning nauditi lähistroopilist kliimat.

16. rahvusvahelist geograafiaolümpiaadi korraldas Hong Kongi satelliitlinna Tai Po äärelinnas asuv Hong Kongi Pedagoogikaülikool (The Education University of Hong Kong).

Eesti õpilaste lähetamist rahvusvahelistele võistlustele rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldab TÜ teaduskool.

Lisainfo: Taavi Pae, Tartu Ülikooli geograafia osakonna dotsent, taavi.pae@ut.ee, 737 5087

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, marek.jarvik@ut.ee, 5177091