Eesti keel võõrkeelena olümpiaadil tegeleti keelelise viisakusega

Eesti keel võõrkeelena olümpiaadi fookuses oli keeleline viisakus. Olümpiaadi žürii liige Tallinna ülikooli lektor Tiina Rüütmaa selgitab: „Meil tuleb pidevalt otsustada, kuidas kedagi kõnetada, milliseid keelelisi struktuure suhtluses kasutada. Isegi muidu suurepärase keeleoskusega eesti keelt teise keelena kõneleja  võib valida suhtlussituatsiooni sobimatuid keelelisi vahendeid ning mõjuda vestluspartnerile ebaviisakana. Keelelise viisakuse normid on keeliti vägagi erinevad, nii ei ole alati abi  emakeele eeskujust. Hea võõrkeeleoskuse üks olulisi eeldusi on seega ka olukohase keelekasutuse omandamine. Seega otsustasimegi tänavuse olümpiaadi pühendada keelelisele viisakusele, selgitamaks välja kui hästi aine parimad õpilased tunnevad eesti kultuurile omaseid keelelise viisakuse reegleid ja oskavad neid olukohaselt kasutada.“

3. aprillil Tallinna ülikoolis toimunud olümpiaadi lõppvoorus osales eelvooru tulemuste põhjal 18 9.-12. klassi õpilast, kelle emakeel ei ole eesti keel ning kes on alates esimesest klassist õppinud mitte-eesti õppekeelega koolis.

Ülesanded keskendusid olümpiaadi selleaastasele teemale, ja õpilastel tuli valida kirjeldatud situatsioonides sobivaid või välja arvata sobimatuid kõnetlusviise, muuta etteantud laused viisakamaks, võrrelda eesti ning vene keelelise viisakuse erinevusi.

Tänavuse eesti keel võõrkeelena olümpiaadi võitja nooremas vanuserühmas on Veronika Fomina Kehra gümnaasiumist. Vanema vanuserühma parim oli Ruslan Eskov Tartu Annelinna gümnaasiumist. Täieliku tulemuste tabeli koos ülesannetega leiab lehelt: http://www.teaduskool.ut.ee/et/olumpiaadid/eesti-keel-voorkeelena

Lisaks võistlemise käidi olümpiaadi kultuuriprogrammi raames E. Vilde muuseumis, kus osaleti haridusprogrammis "Vahva vunts Vilde" ja tehti vahelduseks ka natuke käsitööd.

Pärast olümpiaadi oli TLÜ Mare maja aatriumis bankett ja autasustamine, kus tutvustati ka õppimisvõimalusi TLÜs.

Võistluse toimumist rahastas haridus- ja teadusministeerium ning korraldas Tallinna ülikool.

Lisainfo: Tiina Rüütmaa,  Tallinna ülikooli humanitaarteaduste instituudi lektor, rtiina@tlu.ee

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, 737 5889, marek.jarvik@ut.ee