Eesti keele võistlusel „Salakeel“ selgusid tublid keeletundjad

Möödunud kolmapäeval, 7. detsembril viidi läbi veebipõhine eesti keele võistlus „Salakeel“, mis oli mõeldud 6.–9. klassi õpilastele. Võistluse populaarsus oli tänavu rekordiline: keeleülesandeid lahendas 1173 osalejat 59 koolist üle Eesti.

Võistlejad said mõelda eesti kirjakeeles poole tuhande aasta jooksul toimunud muutuste üle ja katsetada tänapäevasest hoopis erinevate õigekirjareeglitega. Kõige rohkem õigeid vastuseid kogus küsimus, kus tuli otsustada, miks Karl August Hermanni arvates oli vale öelda "9. jõulukuul".

Keerulisemad olid mitmesaja aasta tagust keelt puudutavad küsimused. Näiteks pidid õpilased lausetes leiduvate nimekujude järgi ära tundma 1673. aastal trükitud eestikeelse lauluraamatu read, teades, et selles lauluraamatus on nimedest ära jäetud rõhulisele silbile eelnevad rõhutud silbid (näiteks Rusalem 'Jeruusalemm').

„Salakeele“ võistluse üldvõitjaks tuli sel aastal Tartu Tamme Kooli 9. klassi õpilane Loora Paldre, kes saavutas erakordselt tubli töö tulemusena tihedas konkurentsis ainsana maksimumpunktid. Auhinnad läksid jagamisele igas klassis esikolmikusse jõudnud õpilastele.

• 6. klass: Mart Kundla (Mäetaguse Põhikool), Timo Rebenits (Tartu Hansa Kool) ja Liisi Truumaa (Tabasalu Kool).
  • 7. klass: Liivar Lätt (Tartu Veeriku Kool), Emma Lind (Tallinna Kesklinna Põhikool), Ines Elisabeth Raidma (Tallinna Kesklinna Põhikool).
  • 8. klass: Brigitta Krieger (Gustav Adolfi Gümnaasium), Herta Helene Herkel (Gustav Adolfi Gümnaasium), Mari-Liis Kukk (Tartu Tamme Kool), Hugo Rüütli (Haanja Kool) ja Jasper Vähk (Tallinna Reaalkool).
  • 9. klass: Loora Paldre (Tartu Tamme Kool), Oliver Rahn (Tallinna Reaalkool) ja Jasper Tammes (Tallinna Reaalkool).

Eduka tulemuse eest saavad teaduskooli diplomi:

• 6. ja 7. klasside õpilased, kes saavutasid vähemalt 16 punkti;
  • 8. klasside õpilased, kes saavutasid vähemalt 20 punkti;
  • 9. klassi õpilased, kes saavutasid vähemalt 21 punkti.

Täismahus tulemusi ei avalikustata – oma tulemust näevad kõik osalejad enda kasutajaga võistluskeskkonda sisenedes. Auhindade ja diplomite saajatega võetakse ühendust meili teel.

Võistluse rohke osavõtu üle rõõmustasid lisaks korraldajatele ka „Salakeele“ ülesandeid koostanud Tartu Ülikooli eesti fonoloogia teadur Külli Prillop ja eesti keele lektor Ann Siiman. „Loodame, et osalejad said teada midagi uut ja üllatavat eesti keele kohta,“ lisas Prillop.

„Salakeele“ võistlust korraldas Tartu Ülikooli teaduskool koostöös eesti ja üldkeeleteaduse instituudiga. Võistluse korraldajad tänavad kõiki osavõtjaid ning õpetajaid ja lapsevanemaid, kes suunasid oma õpilasi võistluse juurde.

Lisateave:

Külli Prillop, Tartu Ülikooli eesti fonoloogia teadur, kulli.prillop@ut.ee (küsimused võistluse sisu kohta)

Kelli Hanschmidt, Tartu Ülikooli teaduskooli õppetegevuse peaspetsialist, 529 8272, kelli.hanschmidt@ut.ee (küsimused viktoriinide keskkonna kohta)