Eesti keele võõrkeelena olümpiaadi üldvõit läks Narva

17. märtsil toimus Tartus eesti keele võõrkeelena olümpiaadi lõppvoor. Selleaastase olümpiaadi teemaks oli „Eesti keele sõnavara muutuvas ajas“. Lõppvoorus osales 40 õpilast, kes olid sinna kutsutud eelvooru iseseisvate tööde põhjal. Olümpiaad toimus kahes vanuserühmas: 9.-10. klass ning 11.-12. klass, lõppvooru ülesanded olid mõlema rühma jaoks samad.

Lõppvooru ülesannete temaatika kajastas eesti keele sõnavara arengut ja muutumist aegade jooksul, tuues esile sõnavara mitmekesisuse. Õpilased pidid näitama oma teadmisi eesti keele vanematest laensõnadest ja murdesõnadest kuni tänapäevaste slängisõnade ja uudissõnadeni välja, samuti pidid nad tundma sõnade leksikaalseid suhteid, oskama sõnu tuletada ning kontekstis kasutada. Ülesannete lahendamisel demonstreerisid õpilased oma keelelist taipu, sõnavara rikkust ja eesti keele struktuuri tundmist.

9.–10. klassi õpilaste arvestuses saavutas esimese koha Narva Keeltelütseumi õpilane Maksim Vassin (õpetaja Jelena Kordontšuk), kes oli ühtlasi kogu olümpiaadi üldvõitja. Nooremas vanuserühmas tuli teisele kohale Katarina-Helena Reponen Pärnu Tammsaare koolist (õpetaja Leili Sägi) ning kolmanda koha sai Lilia Štšaslivaja Tartu Annelinna Gümnaasiumist (õpetaja Maire Küppar). 11.–12. klasside arvestuses saavutas esikoha Anna Krupina Tallinna Õismäe Vene Lütseumist (õpetaja Maarika Pääbus), teise koha sai Jõhvi Gümnaasiumi õpilane Darja Predbannikova (õpetaja Ulvi Vilumets) ning kolmandale kohale tuli Anna Skobeleva Tallinna Mustamäe Humanitaargümnaasiumist (õpetaja Ivi Sepp).

Ülesannete lahendamise ja auhindamise vahelisel ajal käisid lõppvoorust osavõtjad ekskursioonil Tartu ülikooli peahoones, kus neile tutvustati ülikooli kunstimuuseumi, aulat ja kartserit.

Olümpiaadi täielikud tulemused leiab TÜ teaduskooli lehelt https://www.teaduskool.ut.ee/et/olumpiaadid/eesti-keel-voorkeelena.

Eesti keele võõrkeelena olümpiaadi korraldas Tartu ülikooli rakenduslingvistika osakond koos Tartu ülikooli teaduskooliga, auhinnaraamatutega toetasid Eesti Keele Sihtasutus ning Keelehooldekeskus.

Lisainfo: Raili Pool, raili.pool@ut.ee.