Eesti koolide võistkonnad osalesid esmakordselt rahvusvahelisel matemaatikavõistlusel

Rahvusvahelisel võistkondlikul matemaatikavõistlusel „Náboj“ said sel aastal oma teadmised esimest korda proovile panna ka Eesti koolide õpilased. Märtsis veebipõhiselt toimunud võistlusel osales riigisiseselt 81 võistkonda kokku 43 erinevast koolist.

Peamiselt 9.–12. klasside õpilastele suunatud võistlusel tuli 120 minuti jooksul ära lahendada võimalikult palju loomingulisust, leidlikkust ja koostööoskust nõudvaid ülesandeid. Lahendamist alustati lihtsamate ülesannetega, millele järgnesid raskusastmelt üha keerulisemad.

Õpilaste jaoks oli „Náboj“ formaat huvitav ja lahendamist nõudvad ülesanded esitasid tõelise väljakutse. Mitmel juhul tuli arvestada oma tiimikaaslaste tugevustega ja omavahel ülesanded ära jagada. Võistkondi juhendanud õpetajate sõnul oli noorte meeskonnatööd tore jälgida ja meeldiv oli ka võistluse korraldus. Eriti pingeliseks kujunesid võistluse viimased minutid, kus jooksvalt uuendatud tulemused olid õpilaste eest peidetud.

„Náboj“ Eesti korraldajatiimi kuuluva Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi teaduri Oleg Košiku sõnul kulges Eestis esimest korda toimunud võistlus edukalt. „Rõõm on teada, et võistlust kiitsid võistkonnad nii suurematest linnadest kui ka väiksematest paikadest,“ lisas ta osalejate positiivset tagasisidet mainides.

Nooremate seas saavutasid Eesti parima tulemuse Hugo Treffneri 10. klassi õpilased. Võistkonda kuulusid: Kirke Kisand, Jürgen Güsson, Hans Henrik Rebane, Arthur Lauk, Kaur Huko Käämbre. Teise koha saavutas Tallinna Reaalkooli võistkond ja kolmandaks jäid õpilased Miina Härma Gümnaasiumist. Põhikoolide arvestuses tuli esimeseks Pärnu Kuninga Tänava Põhikooli võistkond.

Vanema rühma Eesti esikoha pälvis samuti Hugo Treffneri Gümnaasiumi võistkond, mille koosseisus olid sedapuhku õpilased 11. klassist: Kevin Akkermann, Siim-Erik Viiding, Toomas Herodes, Kristjan-Erik Kahu, Hans Gustav Kõljalg. Teiseks tuli Tallinna Reaalkooli võistkond ja kolmanda koha saavutasid Hugo Treffneri Gümnaasiumi 12. klassi õpilased.

Esikolmikusse kuulunud võistkondi autasustati karikatega Eesti 69. matemaatikaolümpiaadi pidulikul lõpetamisel. Võistluse täismahus tulemused koos ülesannete ja lahendustega on avaldatud „Náboj“ kodulehel.

Võistlust korraldatakse Eestis ka tuleval aastal, kuid seda loodetakse teha mõnes suuremas võistluskeskuses kohapealselt. „Põnevam on ikka võistluse ajal oma konkurente näha, korraldajatega suhelda ja hiljem teistega oma muljeid jagada,“ selgitas Košik. Pandeemia tõttu 2020. aastal veebi kolinud „Náboj“ formaadi selgitavad igal aastal välja võistluse rahvusvahelised korraldajad.

Rahvusvaheliselt osales võistlusel tänavu 1461 võistkonda 11 riigist. Mõlemas vanuserühmas saavutasid siinkohal parima tulemuse Poola koolide võistkonnad.

Eestis korraldas „Náboj“ võistlust Tartu Ülikooli teaduskool koostöös Eesti matemaatikaolümpiaadi žüriiga. Täname osalenud võistkondi ja õpilasi juhendanud õpetajaid.

Lisateave: Oleg Košik, Hendrik Vija ja Sandra Schumann, „Náboj Online 2022“ Eesti korraldajad, info-ee@math.naboj.org

Programmi „Talendid Tartusse!“ 2023/2024. õppeaasta avamine.