Eesti kooliõpilaste seas võidutsevad astronoomias tüdrukud

Tänavu kaheksateistkümnendat korda toimunud astronoomia lahtisel võistlusel läks mõlemas vanuserühmas võit tüdrukutele, kes saavutasid parima tulemuse ka möödunud aastal.

10. aprillil Tartu Ülikooli Physicumis korraldatud võistluse nooremas astmes tuli esikohale Saskia Põldmaa Tallinna Reaalkooli 9. klassist ja gümnaasiumiõpilaste seas edestas teisi Pärnu Koidula Gümnaasiumi abiturient Henriete Toomlaid.

Kolme tunni jooksul tuli õpilastel lahendada teoreetilisi ülesandeid, millest esimesed kaks olid järgnevatest lihtsamad: nende lahendamiseks vajalikud eelteadmised vastasid olümpiaadi toimumise ajaks 8.–9. klassis või 10.–11. klassis käsitletud õppematerjalile või olid ülesandesse eelnevalt kirja pandud.

„Käesoleva aasta omapäraks oli tagasi juurte juurde tulemine ehk keskenduti sfäärilisele astronoomiale ja geomeetriale,“ rääkis võistluse korraldaja Tiit Sepp. Tema sõnul said kõik õpilased selle tõttu ka mõõdukalt punkte. Tulemuste puhul üllatas korraldajaid asjaolu, et nende hinnangul võistluse kõige keerulisem, tolmuosakese kiirgusrõhu ja gravitatsiooni tasakaalu ülesanne osutus õpilastele oodatust jõukohasemaks.

Võistluse esikolmikusse kuulusid lisaks esikoha pälvinud tüdrukutele nooremas vanuseastmes teisele ja kolmandale kohale tulnud Tartu Kivilinna Kooli üheksandikud Ralf Robert Paabo ja Mihkel Tali ning vanemas vanuseastmes Tallinna Reaalkooli abiturient Mihkel Jakobson, kellele järgnes Ander Pavlov Hugo Treffneri Gümnaasiumi 11. klassist. Kõik tulemused on leitavad võistluse kodulehelt.

Lahtise võistluse tulemuste põhjal moodustatakse Eesti koondis käesoleva aasta suvel toimuvaks Eesti-Tšehhi maavõistluseks, kust parimad pääsevad 14.–22. augustini Gruusias toimuvale rahvusvahelisele astronoomia ja astrofüüsika olümpiaadile.

Astronoomia lahtist võistlust rahastas Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldas Tartu Ülikooli teaduskool.

Lisateave: Tiit Sepp, astronoomia lahtise võistluse korraldaja ja andmeteaduse ettevõtte STACC teadlane, tahemeri@gmail.com