Eesti loodusteaduste olümpiaadi lõppvoorus kehastuti toiduainetööstuse ekspertideks

20. aprillil toimus TÜ Chemicumis Eesti loodusteaduste olümpiaadi (ELO) lõppvoor, kuhu piirkonnavooru tulemuste põhjal oli kutsustud 53 põhikooli õpilast, kes olid sündinud 2003. aastal või hiljem. ELO süsteemis lahendatakse piirkonnavoorus keemia, füüsika ja bioloogia ainetest lõimitud teooriaülesandeid ning lõppvoor pühendatakse praktiliste ülesannete lahendamisele. Tulemuste arvestust peetakse teooria ja praktika kohta eraldi ning lõpuks koostatakse kahe vooru põhjal koondarvestus.  

Tänavu oli ELO žürii valinud eksperimentaalse vooru läbivaks teemaks toiduainetööstuse erinevad aspektid. Eksperimentaalne töö laborites vältas 4 tundi, mille käigus tuli õpilastel lahendada kolm katsekomplekti. Alustuseks uuriti pagaripärmi poolt läbiviidava käärimise kiirust, samuti uuriti mitmete teiste pärmide sobivust kääritamiseks ja pärmide mikroskoopilist ehitust. Teises töös tuli õpilastel endal sünteesida estreid, mis looduses leiduvad näiteks kookospähklites ja hinnata oma sünteesi edukust õhukese kihi kromatograafia abil. Viimaks pidid võistlejad tuvastama lihtsa spektrofotomeetrilise analüüsi abil erinevaid värvaineid, millega oleks võimalik maiuseid värvida punaseks ja hindama nende ohutust.

Olümpiaadi üldvõidu piirkonna- ja lõppvooru tulemuste põhjal saavutas Gustav Adolfi gümnaasiumi õpilane Claudia Olev, kes kindlustas omale esikoha üldarvestuses suurepärase võiduga piirkonnavoorus ja tugeva kolmanda kohaga lõppvoorus. Ka paremuselt teine koht läks pealinna – selle saavutas Gregor Ludvig Kikas Tallinna reaalkoolist. Lõppvooru üldvõiduga lükkas piirkonnavoorus kolmandaks tulnud Gregor Ludvig napilt kolmandale kohale nii piirkonna- kui lõppvoorus teiseks tulnud Miina Härma gümnaasiumi õpilase Kristjan-Erik Kahu.

Lisaks selgitati parimad loodusteaduste tundjad ka 7. klassi arvestuses, kus parima tulemuse saavutas Tallinna reaalkooli õpilane Liisa Pata, kes tuli üldarvestuses kuuendale kohale.

Kõiki tulemusi saab näha teaduskooli kodulehel: http://www.teaduskool.ut.ee/et/olumpiaadid/loodusteadused

Pärast olümpiaadiülesannete lahendamist said osad õpilased külastada Robolahingut, mis pakkus publikule hulgaliselt põnevat pealtvaatamist. Olümpiaadi autasustamistseremoonia toimus pühapäeval, 21. aprillil TÜ Chemicumis, kus õpilastele pakkus komöödiaetendust improteater Ruutu10, samuti toimus lõppvoorule teemakohane viktoriin ning jagati kätte auhinnad. Tehti ka teatavaks detsembris Kataris toimuva rahvusvahelisele loodusteaduste olümpiaadi Eesti võistkonna kandidaadid. Pärast autasustamist andsid lõppvoorus osalejad toimunud olümpiaadi kohta tagasisidet, mis oli väga positiivne – kõrged hinded anti nii olümpiaadi korraldusele kui ka eksperimentaalsetele ülesannetele.

ELO toimub haridus- ja teadusministeeriumi rahalise toetusega ning olümpiaadi toimumist koordineerib TÜ teaduskool.

Lisainfo: Rudolf Bichele, TÜ molekulaarimmunoloogia teadur, rudolf.bichele@ut.ee

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, 737 5584, marek.jarvik@ut.ee

 

Programmi „Talendid Tartusse!“ 2023/2024. õppeaasta avamine.

Talendikad esmakursuslased alustasid Tartu Ülikoolis uut õppeaastat

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust.

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust

Tartu Ülikool, arvutikasutaja

Välisveebi menüüvaade ja otsing on saanud uue välimuse