Eesti matemaatikaolümpiaadi lõppvoor toimus tänavu Tartus

Tartu Ülikooli Delta keskuses toimus 26.–27. märtsini 69. Eesti matemaatikaolümpiaadi lõppvoor, kus osales 104 parimat ainetundjat. Täismahus Tartus toimuv lõppvoor oli nii mõnegi õpilase jaoks uus kogemus, kuna kahel viimasel aastal on võistlust piirangute tõttu korraldatud hajutatult üle Eesti.

Igale klassile oli lõppvooru esimesel päeval ettenähtud vastav komplekt ülesandeid, mille formaat oli kõigil sama: lahendada tuli viis ülesannet, millest igaühe ammendavalt põhjendatud lahendus andis seitse punkti. Suurem osa ülesandeid oli võimalik lahendada koolis õpitud teadmiste abil, kuid lahenduse leidmine nõudis nende teadmiste loomingulist ja nutikat kombineerimist.

Eesti matemaatikaolümpiaadi žürii esimehe Härmel Nestra sõnul osutusid ülesannete komplektid tänavu õpilaste jaoks keeruliseks. „Eriti raske oli 12. klassil, kus parimaks tulemuseks jäi 22 punkti 35st,“ selgitas Nestra.

Pärast viis tundi kestnud pingelist mõttetööd said õpilased nautida õhtusööki Delta keskuse kohvikus, millele järgnes Simo Järvela huviloeng efektiivsest altruismist. Päev lõppes Delta keskuses telesaate „Rakett 69“ ühisvaatamisega. Lõppvooru teine päev algas huviloenguga nullteadmusest, mida viis läbi Cybernetica vanemteadur Peeter Laud. Peale loengule järgnenud lõunasööki toimus Tartu Ülikooli muuseumis pidulik lõpetamine, kus tehti teatavaks lõplikud tulemused.

Käesoleva aasta olümpiaadil saavutas 9. klassi arvestuses parima tulemuse Tallinna Reaalkooli 7. klassi õpilane Jasper Vähk, 10. klasside õpilastest võidutses Narva Keeltelütseumi õpilane Aleksei Jemeljanov. 11. klassi arvestuses saavutas esikoha Bronislav Shatil, kes pani enda teadmised vanemate õpilaste vastu proovile Narva Keeltelütseumi 9. klassist. 12. klassist jagasid võrdväärse punktisummaga esimest kohta Tallinna Reaalkooli abituriendid Birgit Veldi ja Peeter Aleksander Randla. Narva Keeltelütseumi õpilasi juhendasid õpetajad Aleksandr Sutõrin ja Natalja Jemeljanova ning õpilasi Tallinna Reaalkoolist õpetaja Helen Kaasik.

Täielikud tulemused ning ülesanded ja nende lahendused leiab matemaatikaolümpiaadi lehelt.

Lõppvooru ja lahtiste võistluste tulemusi koos aktiivse osalusega Tartu Ülikooli kursustel arvestati õpilaste kutsumisel valikvõistlusele, mille raames selgitatakse välja tänavu 6.–16. juulini toimuva rahvusvahelise matemaatikaolümpiaadi (IMO) Eesti koondis.

Valikvõistlusele kutsutud õpilaste nimekiri.

I järgu tulemuse saanud õpilased pälvisid Benoit Mandelbroti nimelise stipendiumi, mille on välja pannud Robert Kitt ja perekond Saar-Morgunov. Eesti matemaatikaolümpiaadile eelnenud lahtiste võistluste auhinnalauda toetas Eesti Matemaatika Selts. Olümpiaadi toetas Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldas Tartu Ülikooli teaduskool.

Tänu SA Solenumi ja Cybernetica AS toetusele korraldatakse sel aastal esmakordselt lõppvoor ka 7.-8. klasside õpilastele, mis toimub 28.-29. mail.

Eesti matemaatikaolümpiaadi korraldajad tänavad kõiki osalejaid. Samuti õpetajaid, kes oma õpilasi võistlustel juhendasid.

Lisateave: matemaatikaolümpiaadi žürii liikmed, emo@ut.ee