Eesti noortele ja noorsootöötajatele luuakse uus küberõppe veebikeskkond

Küberhariduse ettevõte CTF Tech loob koos Tartu Ülikooli teaduskooliga Eesti koolinoortele ja noorsootöötajatele mängulise digiõppeplatvormi, mille kaudu koolitatakse välja Eesti kübersaadikud.

2024. aasta veebruarini kestva programmi raames arendab CTF Tech välja noorte küberkoolituseks kasutatava eestikeelse e-õppe keskkonna, mille läbinud õpilastest ja noorsootöötajatest saavad tulevased Eesti kübersaadikud. Loodavat veebikeskkonda on võimalik kasutada valikuliselt õppetöö ja huvitegevuse osana.

„Arvestades küberrünnakute järjest kasvavat survet alates lastest kuni meie riigini välja, otsustasime oma meeskonnaga Eesti koolidele appi tulla,“ selgitas CTF Techi kaasasutaja Karl-Erik Taukar. Tema sõnul õpivad noored ülesannete lahendamise käigus tuvastama veebihaavatavusi, otsivad piltide sisse peidetud infot ja omandavad esimesi krüpteerimisteadmisi, et oma digikäitumine turvalisemaks muuta.

Esmane õppetegevus on suunatud kohalike omavalitsuste tulevastele kübersaadikutele, kellel on võimalik veebikeskkonda paralleelselt kasutada oma õppetöös ja huvitegevustes. Õppe jätkudes julgustatakse keskkonna kasutamist järk-järgult noorte suunal, sidudes sellega ka mängulisi võistluseid ja teisi sündmusi.

Küberõppe ligipääsetavuse ja järjepidevuse tagamiseks soovitakse teha koostööd kõikide koolide ja kohalike omavalitsustega üle Eesti. „Elementaarsed oskused, kuidas end küberruumis kaitsta peavad kuuluma iga lapse ja noore baasteadmiste juurde,“ lisas CTF Techi juht Marki Tihhonova-Kreek.

Hetkel on käivitumas veebikeskkonna arendus ning teoreetiline ja praktiline sisuloome. Infokorje eesmärgil moodustatakse ka programmi konsultatiivkogu, kuhu kaasatakse noorteühenduste, noortekeskuste, noorsootöötajate ja õpetajate esindused. Esimene konsultatiivkogu kutsutakse Tartu Ülikooli teaduskooli vahendusel kokku 2022. aasta mais.

Projekti rahastatakse läbi Euroopa Majanduspiirkonna riikide Norra, Islandi ja Liechtensteini koostööprogrammi. Veebikeskkonna arendusele aitab kaasa Eesti küberettevõte CybExer Technologies.

Lisateave: Marki Tihhonova-Kreek, CTF Tech tegevjuht, marki.tihhonova@ctftech.com