Möödunud oktoobril toimunud ülemaailmsel kliimateadlikkuse olümpiaadi finaalvõistlusel saavutas Narva Keeltelütseumi õpilane Jelizaveta Štšura pronksmedali. Käesoleva aasta jaanuarist augustini toimunud kvalifikatsioonivoorus osales kokku enam kui 55 000 noort üle maailma.
Kliimateadlikkuse olümpiaad on ülemaailmne virtuaalne võistlus, mille eesmärk on teadlikkuse tõstmine ja kliimateemaliste tasuta õppematerjalide kättesaadavaks tegemine üle maailma. Eelmisel aastal alguse saanud olümpiaadil osales tänavu 155 noort esimest korda ka Eestist. Nende hulgast ainsana finaali jõudnud Jelizaveta Štšura saavutuse muudab veel erilisemaks asjaolu, et võrreldes klassikalise olümpiaadiga ei ole kliimateadlikkuse olümpiaadil ühelegi riigile lõpp-voorus tagatud kindel arv kohti.
Olümpiaad, mis on suunatud vanusegrupile 12–25 eluaastat, koosnes neljast voorust. Käesoleva aasta jaanuarist augustini toimusid kvalifikatsioonid, kus õpilased vastasid küsimustele testivormis. Neile järgnes veerandfinaal, mis koosnes põhjalikumast küsimustikust. Edasijõudnutel tuli poolfinaalis kirjutada kliimaga seotud teemal lühiessee ja vastata pikemalt küsimustele. Siinkohal sai osaleda üksi või paarilisega, kellega koos kliima eripärade üle arutleti.
Finaalvõistluse ülesandeks oli paarides pikema kliimateemalise essee kirjutamine, mille raames tuli Jelizavetal lahendada kaks probleemi: tuumaenergia Taanis ning toiduga kindlustamatus Zambias ja Angolas. „Arutasime, kuidas teemad on kliimamuutustest mõjutatud ja kuidas sellega toime tulla,“ selgitas pronksmedali võitnud Jelizaveta.
Küsimuste- ja esseevooru juures tõid nii korraldajad kui osalejad välja, et õpilaste arusaam probleemidest varieerub väga palju ja sõltub sellest, millises kliimas elatakse ning milliste väljakutsetega igapäevaselt kokku puututakse. Näiteks on Eestis tavapärane pikk kütteperiood, jahedad talved, kuid troopikas elavate õpilaste jaoks on tavapärane aastaringne jahutusperiood. Olümpiaad suurendab õpilaste arusaama maakera kliima varieeruvusest ja piirkondlikest väljakutsetest.
Narva Keeltelütseumi õpilase hinnangul oli olümpiaadil osalemine väga tore kogemus, mis pakkus nii uurimiskogemust kui ka uusi teadmisi. „Olümpiaadi parimaks osaks oli võimalus kohtuda uute ja huvitavate inimestega ja leida ka kliimamuutustest huvitatud sõpru,“ lisas ta.
Olümpiaadi parimad tutvustavad enda töid sel nädalal Sharm el-Sheikhis ülemaailmsel kliimakonverentsil COP27.
Eestis korraldab kliimateadlikkuse olümpiaadi GLOBE Eesti.
Lisateave: Laura Altin, Eesti õpilaste juhendaja ülemaailmsel kliimateadlikkuse olümpiaadil, 55599301, laura.altin@gmail.com