Eesti õpilased jätkasid rahvusvahelisel keemiaolümpiaadil traditsiooni – kõigile koondislastele medal!

49. rahvusvaheline keemiaolümpiaad toimus tänavu 6.-15. juulini Tais. Võistlus lõpetab traditsiooniliselt õpilaste keemiavõistluste hooaja, milles õppeaasta jooksul osales Eestist ligemale kaks tuhat õpilast. Rahvusvahelisel keemiaolümpiaadil osales 297 õpilast 76 riigist.

Eesti võistkonda kuulusid:

Carel Kuusk, Tallinna Reaalkool, 12.kl.

Siim Kaukver, Tallinna Reaalkool, 11.kl.

Paul Kerner, Tallinna Tõnismäe Reaalkool, 12.kl.

Taido Purason, Tõrva Gümnaasium, 11.kl.

Võistkonna juhendajatena saatsid õpilasi Tartu Ülikooli teadur Vladislav Ivaništšev ja Tartu Ülikooli doktorant Ott Kekišev.

Võistlus koosnes teoreetilise ja praktilise vooru ülesannetest, mille valmistasid ette teadlased kõikidest Tai juhtivatest ülikoolidest. Võistlus ise toimus Mahidoli ülikoolis, Bangkoki lähedal. Tänavuse olümpiaadi eripäraks oli ülesannete arv, mis oli tavalisest umbes kaks korda suurem, selgitab Eesti võistkonna mentor Vladislav Ivaništšev. Praktika koosnes orgaanilisest sünteesist, kolmest erinevast tiitrimisest ja kolmest erinevast fotomeetrilisest mõõtmisest, kuigi tavaliselt praktikum koosneb kolmest iseseisvast osast. Teooria voorus oli lahendamiseks antud 11 ülesannet. „Vaatamata suurele ajapuudusele, said meie õpilased ülesannetega hästi hakkama tänu süstemaatilisele ettevalmistusele Tartu Ülikooli keemia instituudi õppejõudude, teadurite ja tudengite juhendamisel,“ ütleb Ivaništšev. Hõbemedali pälvis Carel Kuusk ja pronksmedali said Paul Kerner, Taido Purason ning Siim Kaukver. (Rahvusvahelisel keemiaolümpiaadil saavad osalejate koguarvust umbes 10% kuld-, 20% hõbe- ning 30% pronksmedali.)

Eesti õpilaste lähetamist rahvusvahelistele võistlustele rahastab haridus- ja teadusministeerium ning korraldab TÜ teaduskool. Eesti keemiaolümpiaadi toetavad sponsoritena Baltika Grupp, Biodiscovery ja Neo Performance Materials.

Lisainfo: Vladislav Ivaništšev, teadur, e-kiri:vi@ut.ee, tel: 55685357

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, e-kiri: marek.jarvik@ut.ee, tel: 5177091