Eesti õpilased kuuluvad maailma noorte informaatikute paremikku

Esmaspäeval, 28. juunil selgusid maailma kuulsaima ja keerulisima gümnaasiumiõpilastele mõeldud informaatikavõistluse tublimad. Tänavu 33. korda toimunud rahvusvahelise olümpiaadi paremikku jõudis ka kaks Eesti õpilast.

Rahvusvaheline informaatikaolümpiaad on üleilmne jõukatsumine programmeerimises. Võistlejad peavad kindla aja jooksul valmis kirjutama etteantud ülesandeid lahendavad arvutiprogrammid, veendudes seejuures, et need töötavad piisavalt kiiresti ega kasuta liiga palju arvuti mälu.

Singapuri korraldatud virtuaalsel võistlusel osales sel aastal 351 õpilast 89 riigist. Kahe võistluspäeva jooksul lahendati kuus ülesannet. Näiteks tuli õpilastel aidata arhitekt Timothyl paigutada kujuteldavasse parki teid ja pinke. Koobastikumängu ülesandes simuleerisid osalejad kangelase käitumist arvutimängus ja pidid leidma tema jõuvarude suuruse mängu lõpus. Lisaks tuli luua programm, mis omakorda kirjutaks väga piiratud hulga käskudega täisarve sorteerivaid programme. Ülesannetega saab tutvuda olümpiaadi kodulehel.

Eesti õpilastest võitsid Pärnu Koidula Gümnaasiumi abiturient Andres Alumets ja Tallinna Reaalkooli 11. klassi õpilane Marko Tsengov pronksmedalid. Tublisti võistlesid ka Jaagup Tamme Hugo Treffneri Gümnaasiumi 12. klassist ja Kregor Ööbik Tallinna Reaalkooli 11. klassist. Rahvusvahelise informaatikaolümpiaadi üldvõitjaks tuli Hiinast pärit Mingyang Deng, kes saavutas ainsana maksimumpunktid.

Võistluspäevade vahel pakuti õpilastele virtuaaltuure korraldajamaal Singapuris. Video vahendusel oli osalejatel võimalus tutvuda võistluse sponsorite tegevusega. Terve päeva ulatuses said õpilased osaleda ka lisavõistlusel, kus panid arvutimängu programmeerimisel proovile nii enda kui ka kaaslaste teadmised ja oskused.

Eesti võistkonna juhendaja Sandra Schumanni sõnul tegid Singapuri korraldajad fantastilist tööd. „Nad suutsid saavutada midagi, mis on harv isegi kohapealsetel olümpiaadidel: võistlus algas ja lõppes mõlemal päeval õigel ajal ning sujus suuremate viperusteta. Seepärast oli osalemine sel aastal puhas rõõm. Eesti õpilased saavutasid tihedas konkurentsis tubli tulemuse ja võivad enda üle uhked olla,“ rõõmustas Schumann.

Eesti õpilaste osalemist rahvusvahelisel informaatikaolümpiaadil koordineeris Tartu Ülikooli teaduskool ning rahastas Haridus- ja Teadusministeerium.

Lisateave: Sandra Schumann, Eesti võistkonna juhendaja, Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi robootika spetsialist, sandra.schumann@ut.ee