Eesti õpilased naasesid Botswanast rahvusvaheliselt loodusteaduste olümpiaadilt ühe hõbe- ja viie pronksmedaliga

Botswana pealinnas Gaborones 2.-10. detsembril peetud 15. rahvusvahelisel loodusteaduste olümpiaadil osales 250 õpilast 44 riigist. Sel võistlusel tuleb õpilastel näidata nii oma teoreetilisi teadmisi kui ka praktilisi oskusi ülesannetes, kus bioloogia, keemia ja füüsika on omavahel üheks põimunud.

Teooriavooru ülesanded olid keskendunud Botswana loodusele ja keskkonnaprobleemidele, kus läbivaks teemaks oli vesi. Kuna suurt osa maast katab Kalahari kõrb, nähakse vees hinnalist eluallikat. Isegi nende rahaühik „pula“ tähendab vihma. Näiteks tuli õpilastel arvutada, kui palju aega kulub Mohembo talunikul Okavango jõest vee pumpamiseks, et täita oma reservuaarid. Samuti pidid nad lahendama ülesandeid nii kaevandusvee puhastamise kui ka ÜRO maailmapärandite nimistus oleva Okavango deltas (maailma suurima sisemaadelta) tekkiva biogaasi kohta ning hindama Aafrika elevantide populatsiooni suurust Chobe’i rahvuspargis.

Praktikumis keskenduti tänapäevasele toiduainetööstusele. Õpilastel tuli määrata vedeliku viskoossust, mis on oluline toiduaine parameeter tootmisliini automatiseerimisel. Samuti hinnati võimalusi looduslike toodete valmistamiseks. Selleks uuriti nii taimedes olevaid pigmente, mida saaks kasutada toiduvärvidena kui määrati puuviljamahlas sisalduva happe, mida kasutada säilitusainena, sisaldust.

Eestit esindasid 9. klassi õpilased Mihkel Jakobson (Tallinna reaalkool), Liis Siigur (Miina Härma gümnaasium), Peeter Aleksander Randla (Tallinna Inglise kolledž), Robin Aleks Kavald (Tartu Veeriku kool), Kristjan Tropp (Rakvere gümnaasium) ja Henriete Toomlaid (Pärnu Mai kool). Parima tulemuse sai kirja Liis, kelle väga hea esinemine pärjati hõbemedaliga. Ka ülejäänud tublide õpilaste pingutused kandsid vilja, kuna kõik naasesid koju pronsmedalitega.

Võistkonna juhendajatena olid kaasas Rudolf Bichele, Ida Rahu ja Hans Daniel Kaimre Tartu Ülikoolist.

Olümpiaadi üldvõit läks tänavu Taiwani esindajatele, kes võtsid esikoha kõikides kategooriates - nii meeskondlikus kui ka individuaalses, samuti teooria ja praktika arvestuses.

Võistlusväline programm koosnes nii õpilaste kui juhendajate jaoks mitmetest väljasõitudest, mille käigus avanes võimalus näha oma silmaga looduses nii kaelkirjakuid, ninasarvikuid, sebrasid kui ka hulgaliselt muud Aafrika savannidele tuttavat elurikkust. Lisaks oli võimalus tutvuda kohaliku Botswana muusika ja tantsuga ning soojendada end kuuma päikse all, vahelduseks kodumaisele talvele.

Eesti õpilaste lähetamist rahvusvahelistele võistlustele rahastab haridus- ja teadusministeerium ning korraldab TÜ teaduskool.

Lisainfo: Rudolf Bichele, TÜ assistent, rudolf.bichele@ut.ee

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, marek.jarvik@ut.ee, 5177091

 

Programmi „Talendid Tartusse!“ 2023/2024. õppeaasta avamine.

Talendikad esmakursuslased alustasid Tartu Ülikoolis uut õppeaastat

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust.

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust

Tartu Ülikool, arvutikasutaja

Välisveebi menüüvaade ja otsing on saanud uue välimuse