Autor:
Erakogu

Eesti õpilased naasevad Euroopa Füüsikaolümpiaadilt suurepäraste tulemustega

15.-19. juunil peeti Saksamaal Hannoveris seitsmes Euroopa füüsikaolümpiaad (EuPhO). Eesti õpilased võitsid kaks kuld- ja ühe hõbemedali.

Olümpiaadil osales 176 õpilast 38 riigist, kellest 10 olid külalisvõistkonnad väljaspool Euroopat. Eesti võistkonda kuulusid:

Kristjan-Erik Kahu, Hugo Treffneri Gümnaasium, 12. klass

Saskia Põldmaa, Tallinna Reaalkool, 10. klass

Ralf Robert Paabo, Hugo Treffneri Gümnaasium, 10. klass

Siim-Erik Viiding, Hugo Treffneri Gümnaasium, 12. klass

Siim Saarse, Pärnu Koidula Gümnaasium, 10. klass

Mentorina oli õpilastel abiks Tartu Ülikooli teadur Oleg Košik. Lisaks tegid eestlastest olümpiaadi korralduses veel kaasa Euroopa füüsikaolümpiaadi president Tallinna Tehnikaülikooli professor Jaan Kalda ning akadeemilise komitee liige Eero Uustalu.

Lahendamiseks pakuti ühel päeval eksperimentaalseid ja teisel päeval teoreetilisi ülesandeid.  Eksperimendis tuli uurida, kuidas mõjutavad magnetid võnkumisi ning määrata optilise musta kasti sisu kasti avamata. Ühes teooriaülesandes tuli uurida termilise läätse efekti: kui tugev laserkiir langeb poolläbipaistvale plaadile, võib läbiv valgus fokuseeruda plaadi taga asuvasse punkti materjali ebaühtlase kuumenemise tõttu. Lisaks käsitleti tellise liikumist kahe kokkusurutud tasapinna vahel, samuti metallplaadi liikumist kahe magneti vahel ning selles tekkivat elektrivoolu.

Meie õpilastel läks väga hästi. Kristjan-Erik Kahu ja Saskia Põldmaa kogusid vastavalt 30,4 ja 27,5 punkti 50 võimalikust, pälvides sellega kuldmedalid. Seejuures oli Kristjan-Erik üldarvestuses 7. kohal ning Saskia 13. Ralf Robert Paabo kogus 22,6 punkti ning teenis sellega hõbemedali. Saskia oli suure edumaaga võistluse parim neiu. Kokku anti välja 18 kuldmedalit ning nende arvu poolest edestas Eestit vaid Rumeenia.

Euroopa füüsikaolümpiaadi ajakava on õpilaste jaoks tihe, sest lisaks kahele võistlusvoorule peavad õpilased ka oma lahendusi ise apelleerima, st diskuteerima võistlustööde hindajatega siis, kui on alust arvata, et lahendus vääriks esialgselt antust rohkem punkte. See tegevus, mis on teistel rahvusvahelistel võistlustel juhendajate ülesandeks, aitab õpilastes arendada teadusliku argumenteermise oskusi.

Olümpiaadi ülesannete, lahenduste ja tulemustega saab tutvuda olümpiaadi kodulehel. Järgmine EuPhO toimub 2024. aastal Gruusias Kutaisis.

Tänavu taastus Eesti ja Soome koostöö õpilaste ettevalmistamisel, mis vahepealsetel aastatel oli katkenud koroonapandeemia tõttu. Nii lihvisid meie õpilased koos soomlastega oma teoreetilisi teadmisi mai lõpus Orissaares ning eksperimentide läbiviimise oskust juuni alguses Jyväskyläs. Treeninguid ja EuPhO-l osalemist toetasid Haridus- ja Teadusministeerium ning Eesti Energia.

Juulis osalevad meie õpilased ka Jaapanis Tokyos toimuval rahvusvahelisel füüsikaolümpiaadil (IPhO).

Rahvusvaheline matemaatikavõistlus Náboj noorema rühma I koht Tallinna Reaalkoolist

Rahvusvaheline matemaatikavõistlus Náboj tõi Eesti võistkonnale suurepärase tulemuse

Eesti esindajad Euroopa tüdrukute informaatikaolümpiaadil

Euroopa tüdrukute matemaatikaolümpiaadil lahendati keerulisi ülesandeid ja tutvuti Gruusia kultuuriga

Lingvistikaolümpiaad 2024 lõppvoor

Mwangwego kirjast Austraalia ohustatud põliskeelteni – lingvistikaolümpiaadi lõppvoor 2024