Eesti õpilased naasid Euroopa füüsikaolümpiaadilt ühe hõbe- ja kahe pronksmedaliga

Eesti õpilased pälvisid Sloveenia pealinnas Ljubljanas 20.–24. maini toimunud Euroopa füüsikaolümpiaadil ühe hõbe- ja kaks pronksmedalit. Võistlusel osales kokku 182 õpilast 37 riigist.

Hõbemedali sai kaela Hugo Treffneri Gümnaasiumi 11. klassi õpilane Kristjan-Erik Kahu, kes kogus 26,5 punkti 50 võimalikust. Pronksmedalid läksid Tallinna Reaalkooli õpilastele: abiturient Marko Tsengov, kel jäi kõigest 0,1 punkti puudu teise järgu koha saavutamisest, ja endast vanemate õpilaste seas väga tubli tulemuse saanud Saskia Põldmaa, kes lõpetab hetkel 9. klassi.

Eesti võistkonda kuulusid ka Tallinna Reaalkooli abiturient Peeter Aleksander Randla ja Nõo Reaalgümnaasiumi 11. klassi õpilane Maivo Sirelbu. Mentorina oli õpilastel abiks Tartu Ülikooli teadur Oleg Košik.

Lahendamiseks pakuti kahel päeval nii teoreetilisi kui eksperimentaalseid ülesandeid. Kui viimasel kahel aastal tuli eksperimendis piirduda arvutisimulatsioonidega, siis tänavu oli võimalik õpilastel teha päris katseid, mille käigus uuriti LED-lambi ja hõõglambi valgustuse omadusi.

Teooriaülesannete keskmes olid võnkumised. Ühes ülesandes tuli uurida silindri võnkumisi vedelikuga täidetud silindris, teises ülesandes temperatuuri kõikumisi pooli ja takistit sisaldavas vooluringis ning kolmandas ülesandes elektrilise dipooli liikumist magnetväljas.

Olümpiaadi ülesannete, lahenduste ja tulemustega saab tutvuda selle kodulehel.

Eestlastest olid kohapealse korraldusega seotud Euroopa füüsikaolümpiaadi president Jaan Kalda ja akadeemilise komitee liige Eero Uustalu.

Vaba aja raames said õpilased jalutada Ljubljana kesklinnas ja külastada UNESCO maailmapärandisse kuuluvaid Škocjani koopaid.

Eestit esindanud õpilased valmistusid olümpiaadiks ette teooriaosa treeninglaagris Tartus ja Tallinnas korraldatud eksperimentaalse osa treeningul. Juulis osalevad meie õpilased ka rahvusvahelisel füüsikaolümpiaadil.

Järgmisel aastal toimub Euroopa füüsikaolümpiaad Saksamaal, 16.–20. juunini Hannoveris.

Eesti õpilaste ettevalmistust ja osalemist rahvusvahelistel olümpiaadidel rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning koordineerib Tartu Ülikooli teaduskool.

Lisateave: Oleg Košik, Euroopa füüsikaolümpiaadi juhendada, oleg.koshik@ut.ee