Eesti õpilased osalesid Baltimaade geograafiaolümpiaadil

Neljas Baltikumi geograafiaolümpiaad toimus 26.–30. juunini Klaipėdas, Leedus. Olümpiaadil osales kokku 43 õpilast Lätist, Leedust, Poolast, Valgevenest, Venemaalt ja Eestist. „Põhiliselt on osalejate hulgas gümnaasiuminoored, kuid lubatud on kaasa võtta ka nooremaid tõusvaid tähti, kokku kuni 10 ühelt maalt,“ selgitab mentorina õpilasi saatnud Anu Printsmann. Võistluse eesmärgiks oli valmistada õpilasi ette augustis toimuvaks rahvusvaheliseks geograafiaolümpiaadiks.

Eestist osalesid

Robin Haljak, Tallinna Reaalkooli 10. klass, õpetaja Piret Karu

Richard Luhtaru, Hugo Treffneri Gümnaasiumi 10. klass, õpetaja Ülle Seevri

Kati Iher, Hugo Treffneri Gümnaasiumi 11. klass, õpetaja Ülle Seevri

Triin Mirjam Tark, Hugo Treffneri Gümnaasiumi 11. klass, õpetaja Ülle Seevri

Mihkel Paal, Tallinna Reaalkooli 9. klass, õpetaja Aile Poll

Allar Liivlaid, Tallinna Kristiine Gümnaasiumi 9. klass, õpetaja Jana Kosk

Võistlusprogrammis oli kirjalik töö kuue teemaga, biotehnoloogia tehase paigutamisest kuni turismitrendideni ning üks välitöö Klaipėda vanalinnas ja teine Melnragėsi rannaasustuse alal, kuhu tahetakse sadamat laiendada. Maastikul liikudes tuli kaardistada hooneid ning maakasutusfunktsioone, hiljem oma vaatlusandmetele tuginedes vastata spetsiifilistele küsimustele näiteks liivadüünide kaitsemeetmete kohta. Viimasel päeval toimus nn multimeedia test, kus 50 küsimusele ekraanil tuleb järjest igale leida õige valikvastus 1–2 minutiga.

Välja jagati 18 medalit: 8 pronksi, 6 hõbedat, 4 kulda (1. Läti, 2. Leedu, 3. Leedu ja 4. Venemaa). Eesti ei saanud seekord ainsa riigina ühtegi medalit.

Võistlusvälist tegevust sisustasid kaardivõistlus, kus kaardi ees seistes tuleb vastasest kiiremini osutada kohti, nt kust on Barack Obama isa pärit ja millisest riigist lapsendasid oma esimese lapse Angelina Jolie ja Brad Pitt. Meeleolukaks kujunes Kura sääre hallide ja valgete düünide külastamine lõõskavas päikeses ning jalgrattaretk vihmas. Omal käel sai mängida bowlingut, rentida paati, juua naabritega teed, jalutada vanalinnas ja jõe ning mere ääres.

Rahvusvahelisele geograafiaolümpiaadile Belgradi, Serbiasse, sõidavad vabariikliku lõppvooru gümnaasiumi neli parimat:

Robin Haljak, Tallinna Reaalkooli 10. klass, õpetaja Piret Karu

Kati Iher, Hugo Treffneri Gümnaasiumi 11. klass, õpetaja Ülle Seevri

Carel Kuusk, Tallinna Reaalkooli 12. klass, õpetaja Piret Karu

Triin Mirjam Tark, Hugo Treffneri Gümnaasiumi 11. klass, õpetaja Ülle Seevri

Õpilaste lähetamist välisvõistlustele toetab haridus- ja teadusministeerium ja korraldab TÜ teaduskool.

Lisainfo: Anu Printsmann, maastiku-uuringute teadur, maastiku ja kultuuri keskus, humanitaarteaduste instituut, Tallinna ülikool, anu.printsmann@tlu.ee, 5347 1524

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, marek.jarvik@ut.ee, 5177091