Eesti õpilased pälvisid rahvusvahelisel geograafiaolümpiaadil hõbe- ja pronksmedali

Eesti õpilased võitsid 12.–18. juulini toimunud 18. rahvusvahelisel geograafiaolümpiaadil hõbe- ja pronksmedali. Taas virtuaalselt korraldatud võistlusel osales tänavu 206 võistlejat 55 riigist.

Teist aastat järjest pälvis hõbemedali Anna Milena Linder, kes alustab sügisel viimast õppeaastat Gustav Adolfi Gümnaasiumis. Pronksmedal läks Tallinna Reaalkooli tulevasele abituriendile Endrik Einbergile. Eestit esindasid ka kaks Hugo Treffneri Gümnaasiumi õpilast: sügisel 11. klassi astuv Kert Lelov ja sel aastal gümnaasiumi lõpetanud Martin Ottas. Kokku jagati võistlusel välja 18 kulda, 36 hõbedat ja 52 pronksi.

Õpilaste arvestuses läks üldvõit tänavu Kasahstanile. Teisele kohale tuli Singapur, kolmandaks jäi Soome. Osalevate riikide arvestuses saavutas Eesti 28. koha ja esikolmiku moodustasid Singapur, Leedu ja Taiwan.

Olümpiaad koosnes tavapäraseks kujunenud kolmest osast: kirjalikust tööst, välitöö ülesandest ja valikvastustega multimeedia testist. Esimeses käsitleti kasvuhoonegaase ja rahvusvahelist lennuliikust, Vaikset ookeani, Alam-Mekongi valgala, maastikupõlenguid, uppuvaid linnu, jätkusuutlikku arengut ning roherevolutsiooni.

Hõbemedalisti Anna Milena Linderi sõnul meeldisid talle ülesanded, milles tuli töödelda andmeid lennunduse ja selle süsinikujalajälje kohta. „Huvitav oli ka leida lahendusi Aasias merevee taseme tõusuga toime tulemiseks,“ lisas ta olümpiaadist muljeid jagades.

Välitöö toimus virtuaalses Pariisis ning ülesanded olid seotud Seine'i jõe ja seda ümbritseva märgalaga. Õpilastel tuli tuvastada laevatüüpe, leida erinevusi ajalooliste kaartide vahel ja planeerida jätkusuutlik turismikeskus. Eraldi võistlusena toimus merede mikroplasti reostust käsitlevate postrite esitlemine.

Tartusse kogunenud Eesti võistkonnal lõppes esimene võistluspäev V spaas lõõgastumisega. Teise võistluspäeva vaba aja programm oli sisustatud korraldajate poolt ja osalejad said õppida prantsusepärase omleti valmistamist.

Rahvusvaheline geograafiaolümpiaad on 16–19-aastastele õpilastele mõeldud üleilmne võistlus, kuhu pääsevad iga riigi parimad noored geograafiatundjad. Esimene võistlus toimus 1996. aastal Hollandis, Haagis. Sellest võtsid osa viie riigi võistkonnad. Aastate jooksul on osalevate riikide arv jõudsalt kasvanud. Järgmisel aastal korraldatakse võistlus Indoneesias Jaava saarel asuvas Bandungi linnas.

Eesti õpilaste ettevalmistust ja osalemist rahvusvahelistel võistlustel rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldab Tartu Ülikooli teaduskool.

Lisateave: Birgit Viru, Tartu Ülikooli Ökoloogia ja maateaduste instituudi geograafia osakonna teadur ja Eesti võistkonna mentor, 5624 7980, birgit.viru@ut.ee