Eesti õpilased said Baltimaade geograafiaolümpiaadil kaks hõbemedalit

27. juunist kuni 1. juulini toimus Leedus, Kaunase linnas 8. Baltimaade geograafiaolümpiaad. Eesti õpilased naasid olümpiaadilt kahe hõbemedaliga.

Olümpiaadil osales sel aastal 32 õpilast Eestist, Lätist, Leedust ja Poolast. Võistlusel ei olnud tänavu esindatud Venemaa ja Valgevene. Võistlusprogramm koosnes kirjalikust osast, kahest välitööst ja valikvastustega multimeediatestist.

Kirjalikus töös käsitleti mereökosüsteeme, mullaerosiooni, rahvusvahelise turismi olukorda, kiirronge ja ostukeskusi. Esimene välitöö toimus Kaunase kesklinnas, kus osa ülesandeid tuli lahendada Nemunase saarel Žalgirise areeni lähistel. Teine välitöö leidis aset looduslikumas keskkonnas, kuid kus sai siiski köisraudteega sõita.

Eesti parimatena said Karl-Erik Volberg (5. koht) Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumist ja Endrik Einberg (8. koht) Tallinna Reaalkoolist kaela hõbemedalid. Võistkonda kuulusid ka Martin Ottas (22. koht) ja Kert Lelov (26. koht) Hugo Treffneri Gümnaasiumist, Andre Viitamees (27. koht) ja Salme Sillamaa (32. koht) Tallinna Reaalkoolist, Maivo Sirelbu (28. koht) Nõo Reaalgümnaasiumist ning Anna Milena Linder (29. koht) Gustav Adolfi Gümnaasiumist.

„Kui eelmisel aastal saime kaks pronksi, siis sel aastal kaks hõbedat!“ lausus Eesti võistkonna juhendaja Anu Printsmann õpilasi kiites. Olümpiaadi esikolmiku moodustasid käesoleval aastal Poola õpilased. Eduka tulemuse saavutanutele jagati välja neli kuld-, kuus hõbe- ja kaheksa pronksmedalit.

Vaba aja tegevusena korraldasid kohalikud õpilased linnaekskursiooni. Viie päeva jooksul jõudsid Eesti õpilased ära käia Algirdas Brazauskase ja Kruonise hüdroelektrijaamade paisude juures, Pažaislisi kloostris, Rumšiškėses asuvas vabaõhumuuseumis, Leedu kõrgeimas vaatetornis Nemunase loogete regionaalpargis ja Birštonase kuurortis, kus sai maitsta Vytautase mineraalvett.

12.–18. juulini ootab Eesti õpilasi ees virtuaalne rahvusvaheline geograafiaolümpiaad, mis toimub Pariisi olümpiaadi asemel. Printsmanni sõnul planeeritakse järgmise aasta Baltimaade olümpiaadi korraldada Läti ja Eesti koostöös Valga ja Valka piirkonnas.

Baltimaade geograafiaolümpiaad on heaks hüppelauaks rahvusvahelisele olümpiaadile, sest formaat on sarnane ja võistelda tuleb inglise keeles. Lisaks saavad sealt võistluskogemuse ka 9. klassi õpilased.

Eesti õpilaste osalemist rahvusvahelistel võistlustel rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldab Tartu Ülikooli teaduskool.

Lisateave: Anu Printsmann, Eesti võistkonna juhendaja, Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi maastiku ja kultuuri keskuse teadur, 5347 1524, anu.printsmann@tlu.ee