Autor:
Oleg Košik

Eesti õpilased tõid Inglismaalt koju hõbemedali, pronksmedali ja neli aukirja

Eesti õpilased võitsid 14.–22. juulil Inglismaal Bathis toimunud 65. rahvusvahelisel matemaatikaolümpiaadil hõbemedali, pronksmedali ja neli aukirja.

Plaanide kohaselt pidi 2024. aasta rahvusvaheline matemaatikaolümpiaad toimuma Ukrainas Kiievis, kuid sõja tingimustes otsustati toimumikoht ümber. UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluvas linnas Bathis toimus rahuvsvaheline matemaatikaolümpiaad ka viis aastat tagasi. Sellel aastal osales olümpiaadil 609 õpilast 109 eri riigist. 

Kahe päeva jooksul tuli osalejatel lahendada kuus peadmurdvat ülesannet, mille eest võis teenida kuni seitse punkti. Eesti esindajatest saavutas parima tulemuse 22. punktiga hõbemedali võitnud Hugo Treffneri Gümnaasiumi õpilane Ervin Ivanov. Pronksmedali 20. punktiga pälvis Tallinna Mustamäe Reaalgümnaasiumi värske vilistlane Kirill Tselovalnikov.

Aukirjad vähemalt ühe täielikult ära lahendatud ülesande eest teenisid kõik medalita jäänud Eestit esindanud õpilased: Tallinna Reaalkooli vilistlane Vahur Paist, Narva Keeltelütseumi vilistlane Aleksei Jemeljanov ja 11. klassi õpilane Bronislav Shatil ning Miina Härma Gümnaasiumi õpilane Sherkhan Torekhanov.

Õpilasi juhendasid Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi süsteemibioloogia teadur Oleg Košik ja Stockholmi Kuningliku Tehnoloogiainstituudi tuumaenergeetika magistrant Hendrik Vija.

Image
Rahvusvaheline matemaatikaolümpiaad

Sel aastal pälvisid kuldmedali õpilased, kelle lõpptulemus oli vähemalt 29 punkti. Hõbemedali jaoks oli vaja koguda 22 punkti ning pronksmedali jaoks 16. Ainsana saavutas maksimumtulemuse ehk 42 punkti Hiina õpilane Haojia Shi, kes kordas sellega oma mullust saavutust. Riikide arvestuses oli seekord parim USA võistkond, kelle õpilased kogusid kokku 192 punkti 252 võimalikust. Eesti jõudis 109 maa konkurentsis 91 punktiga täpselt keskele ehk 55. kohale. 

Kultuuriprogrammi raames käisid õpilased Londonis ja Oxfordis ning külastasid Stonehenge’i kivirajatist. Lisaks oli võimalik kuulata Fieldsi medali, mis on analoog Nobeli preemiale matemaatikas, laureaadi huviloenguid. Samuti oli võimalus näha populaarse youtuber'i Grant Sandersoni (3Blue1Brown) esinemist. 

Võistkonna kaasjuhendaja Hendrik Vija ütles, et meie õpilased olid võistluse eel vägagi tõsised: „Meie võistlejad varusid võistluse ajaks snäkke, valmistusid nii vaimselt kui ka füüsiliselt ja läksid vara magama. Ka pärast võistlust hoidsid Eesti võistlejad võrreldes teiste õpilastega meie õpilased pigem omaette ja käitusid viisakalt,“ möönis Vija.

Tema sõnul on viimaste aastate trend, et rahvusvahelist matemaatikaolümpiaadi toetavad edukad finantsmaailma suurtegijad, lootes niimoodi tõmmata talentide tähelepanu. „See aasta rahastas tervet olümpiaadi XTX Markets ning lisaks sellele pakkusid nad õpilastele veel hulganisti meelelahutust ja näksimist kogu ürituse vältel,“ märkis juhendaja. 

Eesti õpilaste ettevalmistust ja osalemist rahvusvahelistel olümpiaadidel rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning koordineerib Tartu Ülikooli teaduskool. Matemaatikaolümpiaadi toetab ka sihtasutus Solenum.

Järgmisel aastal võõrustab rahvusvahelist matemaatikaolümpiaadi Sunshine Coast Austraalias.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Teenetematerjalid

Tartu Ülikooli teaduskool õnnitleb oma koostööpartnereid

Talendid Tartusse kaminaõhtu 18.10

Liisi Kerik jagas “Talendid Tartusse” programmi esimesel kaminaõhtul tudengitele väärtuslikke õppetunde

Tartu Ülikooli suur medal

Selgunud on tänavused teenetemärkide kavalerid