Eesti õpilased toovad rahvusvaheliselt keemiaolümpiaadilt igat värvi medaleid

Kulla, hõbeda ja pronksiga pärjatud võistkond saabub Tallinna lennujaama täna 14:35 Istanbuli lennuga, kuhu saab neid tervitama minna.

47.  rahvusvaheline keemiaolümpiaad toimus 20.-28. juulini Bakuus, Aserbaidžaanis. Võistlust korraldas Moskva Lomonossovi nimelise ülikooli Bakuu osakond.

Rahvusvahelisel keemiaolümpiaadil võisteldakse kahes voorus – praktilises ja teoreetilises. Praktilises voorus tuli õpilastele lahendada kolm ülesannet. Esiteks orgaaniline süntees koos produkti puhastamisega, teiseks metallisulami koostise kvantitatiivne määramine tiitrimisega ning kolmandaks ravimi toimeaine sisalduse määramine kineetilise analüüsiga. Teoreetilises voorus tuli lahendada kaheksa ülesannet, mis varieerusid füüsikalisest keemiast bioorgaanilise keemiani kattes suure hulga tänapäeva keemiateaduse fookuses olevaid valdkondi.

Võistlusest võtsid osa 75 riigi esindajad. Igast riigist võib osaleda kuni 4 õpilast.

Eesti võistkonda kuulusid

Rasmus Kisel, Gustav Adolfi Gümnaasiumi 12. klassist
Carel Kuusk, Tallinna ReaalkoolI 10. klassist
Edward Erelt, Tallinna Reaalkooli 11. klassist
Raul Rinken, Hugo Treffneri Gümnaasiumi 12. klassist

Eesti õpilasi saatsid võistkonna juhendajatena Tartu Ülikooli teadur  Anneli Kruve ja doktorant Ott Kekišev.

Tänavu läks olümpiaadi võit Hiinasse Meie parimana saavutas 22. koht Rasmus Kisel, mis andis  kuldmedali. Carel Kuusk saavutas hõbemedali ning Raul Rinken ja Edward Erelt said pronksmedalid.

Anneli Kruve sõnul läks Eesti õpilastel väga hästi ning väga tugevas konkurentsis saavutati suurepärane tulemus. „Meenutades ajalugu, oli tänavu tegemist on Eesti parima tulemuse kordamisega medalisaagi seisukohast,“ sõnab Kruve.

Lisaks võistlemisele pakkusid korraldajad kultuuriprogrammi, mille raames tutvusid õpilased ja mentorid kohaliku kultuuri ja ajalooga.

Eesti õpilaste lähetamist rahvusvahelistele võistlustele rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldab TÜ teaduskool.

Lisainfo: Anneli Kruve, TÜ teadur, e-kiri: anneli.kruve@ut.ee

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonijuht, e-kiri: marek.jarvik@ut.ee, tel: 5177091