Eesti õpilastele üks hõbe- ja kaks pronksmedalit rahvusvaheliselt matemaatikaolümpiaadilt

Eesti õpilased naasid 6.–16. juulini toimunud 63. rahvusvaheliselt matemaatikaolümpiaadilt kuuendat aastat järjest edukalt hõbemedaliga. Lisaks saadi veel kaks pronksi ja kolm aukirja. Võistlusel osales 589 noort matemaatikahuvilist 104 riigist.

Norra pealinnas Oslos korraldatud olümpiaadil tuli kahe võistluspäeva jooksul lahendada kuus peadmurdvat ülesannet, mille eest võis teenida kuni seitse punkti. Eesti võistkonda juhendaja ja Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi süsteemibioloogia teaduri Oleg Košiku hinnangul oli lahendusteni jõudmine tänavu keskmisest mõnevõrra lihtsam, kuid medali saamine selle tõttu kergem ei olnud – olümpiaadil määrati medalipiirid üldparemusjärjestuse koha põhjal.

Parima tulemuse saavutas Eestit esindanud õpilaste seas 29 punktiga hõbemedali võitnud Kristjan-Erik Kahu, kes alustab sügisel viimast õppeaastat Hugo Treffneri Gümnaasiumis. Temast sai kõigest kaks punkti vähem Tallinna Reaalkooli värske vilistlane Ralf Joosep Kask, kes pälvis koos võistkonna noorima liikme, Narva Keeltelütseumi 9. klassi lõpetanud Bronislav Shatiliga pronksmedali.

Aukirjad vähemalt ühe täielikult ära lahendatud ülesande eest said kätte kõik ülejäänud Eesti võistkonna liikmed: käesoleva aasta kevadel Tallinna Reaalkooli lõpetanud Birgit Veldi, Narva Pähklimäe Gümnaasiumi tulevane abiturient Aleksei Ganyukov ja Toomas Herodes, kes astub sügisel Hugo Treffneri Gümnaasiumi 12. klassi.

Õpilasi juhendas lisaks Košikule ka Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi robootika spetsialist Sandra Schumann. Olümpiaadil osales kohapealse koordinaatorina õpilaste tööde hindamises Tartu Ülikooli matemaatika eriala üliõpilane Hendrik Vija.

Sel aastal pälvisid kuldmedali õpilased, kelle lõpptulemus oli vähemalt 34 punkti, hõbemedali jaoks oli vaja koguda 29 punkti ja pronksmedali jaoks 23. Riikide arvestuses oli konkurentsitult parim Hiina: maksimaalse tulemuse ehk 42 punktini jõudnud kümne õpilase seas oli riigi terve kuueliikmeline võistkond.

Võistlusvälise programmi raames käidi lõbustuspargis, oli võimalik külastada erinevaid Oslo muuseume ja käia mererannas ujumas. „Pärast olümpiaadi käisime tutvumas ka Norra mägede ning lääneranniku linnade ja fjordidega,“ lisas Košik.

64. rahvusvaheline matemaatikaolümpiaad on planeeritud toimuma järgmisel aastal Jaapanis, Chiba linnas.

Eesti õpilaste ettevalmistust ja osalemist rahvusvahelistel olümpiaadidel rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning koordineerib Tartu Ülikooli teaduskool.

Lisateave: Oleg Košik, Eesti võistkonna juhendaja, Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi teadur, oleg.koshik@ut.ee