Eesti sai tavatult raskelt rahvusvaheliselt matemaatikaolümpiaadilt kaks medalit ja kolm aukirja

Möödunud nädalal toimunud 62. rahvusvaheline matemaatikaolümpiaad möödus Eesti õpilaste jaoks edukalt. Viiendat aastat järjest võideti hõbemedal, lisaks veel pronks ja kolm aukirja. Võistlusel osales 619 noort matemaatikahuvilist 107 riigist.

Algul pidi olümpiaad toimuma Venemaal Peterburis, kus see loodeti korraldada juba eelmisel aastal. Seegi kord tuli aga leppida kaugvormis võistlusega ja koduriigis ülesannete lahendamisega. Eesti kuueliikmeline esindus kogunes selleks Tartu Ülikooli Delta keskusesse.

Kahe päeva jooksul tuli osalejatel lahendada kuus peadmurdvat ülesannet, mille eest võis teenida kuni seitse punkti. Eduka lahendamise võti oli matemaatikatõdede nutikas kombineerimine. Eesti õpilaste juhendaja Oleg Košiku sõnul oli tänavune võistluskomplekt tavatult raske ja kuldmedali võitmiseks piisas vaid 24 punktist 42 võimalikust, pronksi sai kätte 12 punktiga.

Eesti parimana võitis hõbemedali Tallinna Reaalkooli 11. klassi lõpetanud Ralf Joosep Kask, kes lahendas õigesti ära kolm ülesannet kuuest, kogudes 21 punkti. Väga tubli tulemuse sai ka Hugo Treffneri Gümnaasiumi 10. klassi lõpetanud Kristjan-Erik Kahu, kellele anti 14 punkti ja pronksmedal.

Aukirjad vähemalt ühe täielikult ära lahendatud ülesande eest pälvisid äsja Tallinna Reaalkooli lõpetanud Martin Rahe, Narva Pähklimäe Gümnaasiumi 11. klassi minev Aleksei Ganyukov ja Pärnu Koidula Gümnaasiumi värske vilistlane Andres Alumets. Seejuures lahutas Andrest väga õnnetul kombel pronksmedalist vaid üks punkt. Võistkonda kuulus veel Tallinna Reaalkooli 11. klassi lõpetanud Marko Tsengov.

Õpilasi juhendasid Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi süsteemibioloogia teadur Oleg Košik, robootika spetsialist Sandra Schumann, matemaatika eriala üliõpilane Hendrik Vija ning Kaur Aare Saar.

Nii individuaalne kui ka võistkondlik esikoht kuulusid sel aastal Hiinale, kelle ühel õpilasel õnnestus ainsana õigesti ära lahendada kõik kuus ülesannet. Riikide arvestuses sai Eesti 107 maa seas 50. koha.

Võistlusvälise programmi raames pakkusid korraldajad õpilastele võimalust nautida virtuaalset Peterburi-tuuri ja kuulata veebiloenguid. Lisaks said huvilised osa võtta maleturniirist. Tartus kohapeal osaleti koos rahvusvaheliste bioloogia- ja füüsikaolümpiaadi võistkondadega ühisüritustel.

Järgmisel aastal peaks rahvusvaheline matemaatikaolümpiaad toimuma Norra pealinnas Oslos.

Eesti õpilaste ettevalmistust ja osalemist rahvusvahelistel olümpiaadidel rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning koordineerib Tartu Ülikooli teaduskool. Hugo Treffneri Gümnaasiumi 11. klassi õpilast Kristjan-Erik Kahu toetas käesolevaks olümpiaadiks ettevalmistamisel Tartu Kultuurkapitali kõrge lennu stipendium.

Lisateave: Oleg Košik, Eesti võistkonna juhendaja, Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi teadur, oleg.koshik@ut.ee