Eesti-Soome maavõistlusel selgus IPhO2015 võistkond

Eelmisel nädalal (22.-24. aprillil) toimus Tallinnas 13. korda Eesti-Soome maavõistlus füüsikas, millest seekord võttis osa ka Läti esindus.

Eesti-Soome maavõistluse pika-ajaline traditsioon on alguse saanud soovist ühiselt välja valida võistkonnad rahvusvahelisele füüsikaolümpiaadile. Ühtlasi täidab see treeningvõistluse rolli, kus ülesannete raskusaste vastab rahvusvahelisele olümpiaadile ning lahendamiseks vajalikud teadmised võivad kohati väljuda kooli õppekava raamest.

Võistlusest võttis osa 18 Eesti ning 17 Soome õpilast, lisaks oli esindatud Läti külalisvõistkond seitsme osalejaga. Esimese koha võitis ülekaalukalt Kristjan Kongas (58,75 punkti 64-st võimalikust), teiseks tuli Taavet Kalda (41,4 p) ning kolmanda koha pälvis Soome esindaja Arttu Tolvanen (40,75 p).

Täielikud tulemused leiab võistluse kodulehelt: http://www.ioc.ee/~kalda/ipho/E_S.html

Viis parimat Eesti õpilast said auhinnatud rahaliste stipendiumitega. Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituut andis võitjale Kristjan Kongasele (Tallinna Reaalkool, 11. kl) üle 400-eurose stipendiumi, mida on võimalik kasutada ka uurmustöö läbiviimiseks instituudis. Robert Kitt andis välja stipendiumi “Benoit Mandelbroti jälgedes”, mille said Taavet Kalda Gustav Adolfi Gümnaasiumi 10. klassist ja Oliver Nisumaa Tallinna Reaalkooli 11. klassist (kumbki 300 eurot) ning Rasmus Kisel Gustav Adolfi Gümnaasiumi 12. klassist ja Joonas Kalda Tallinna Reaalkooli 12. klassist (kumbki 200 eurot).

Tartu Observatoorium pani välja auhinna aasta lõikes (võttes arvesse füüsika lahtise võistluse, füüsikaolümpiaadi lõppvooru ning Eesti-Soome maavõistluse tulemusi) kõige paremini esinenud abituriendile. Auhinna pälvis Rasmus Kisel ning selleks on reis Euroopa suurimasse kosmose seikluskeskusse Cité de l’espace Toulouse’is.

Eesti võistkonna liikmeteks juulis Mumbais toimuval rahvusvahelisel füüsikaolümpiaadil on valitud Taavet Kalda, Kristjan Kongas, Oliver Nisumaa, Rasmus Kisel ja Joonas Kalda.

Lisainfo: Mihkel Kree, Eesti füüsikaolümpiaadi žürii esimees: e-kiri: mihkel.kree@gmail.com

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonijuht tel: 737 5889, e-post: marek.jarvik@ut.ee