Eesti võistkond hiilgas rahvusvahelisel loodusteaduste olümpiaadil!

Eesti õpilased saavutasid läbi aegade parima tulemuse rahvusvahelisel noorte loodusteaduste olümpiaadil. Kuldmedalid pälvisid Hendrik Vija Miina Härma gümnaasiumist ning Martin Rahe Tallinna reaalkoolist! Ülejäänud koondislased tõid koju hõbemedalid.

3.-12. detsembril Hollandis Arnhemis ja Nijmegenis toimunud 14. rahvusvahelisel noorte loodusteaduste olümpiaadil (IJSO) osales 300 õpilast 48 riigist.

Eesti võistkonda kuulusid:

Andreas Simson, Tallinna reaalkooli 10. kl.
Martin Rahe, Tallinna reaalkooli 9. kl.
Daniil Vaino, Narva Pähklimäe gümnaasiumi 10. kl.
Sofia Marlene Haug, Gustav Adolfi gümnaasiumi 9. kl.
Hendrik Vija, Miina Härma gümnaasiumi 10. kl.
Anna Pauliina Rumm, Tallinna reaalkooli 9. kl.

IJSO on kuni 15-aastaste õpilaste loodusteaduste võistlus, kus teadmised pannakse proovile nii bioloogias, füüsikas kui ka keemias. Lisaks kahele teooriatööle on IJSO omapäraks kolmeliikmelistes võistkondades ühiselt sooritatav eksperimentaalvoor. Igast riigist võib osaleda kuni kaks kolmeliikmelist võistkonda.

Tänavu jõudis võistlus esimest korda Euroopasse ning oli kujundatud keskse teema „Vesi ja jätkusuutlikkus“ ümber. Teemast lähtuvalt käsitlesid ülesanded näiteks taimede kohastumusi üleujutustega hakkama saamiseks, reovee puhastamise tehnikaid ning üle kallaste tõusvate jõgede ohjeldamist. Praktilises voorus tuli võistlejatel jälgida kingloomi ning teha järeldusi nende hakkamasaamisest erineva soolsusega vees; määrata tiitrimise teel vee soolasisaldust ning püüda soolvee ja magevee piiril soolsuse erinevuse arvelt elektrienergiat toota.

Võistkonna mentori Andres Ainelo sõnul olid ülesanded hästi läbi mõeldud ning nõudsid võistlejatelt mitte ainult üksikute faktide teadmist vaid pigem head loogilise mõtlemise ning probleemilahendamise oskust.

Individuaalne üldvõit läks Venemaa õpilasele, riikide koondarvestuses oli parim Taiwani delegatsioon.

Ka vaba aja programm oli koondatud vee ümber, õpilased külastasid reoveepuhastit ja said palju teada Hollandi veemajandusest.

Eesti õpilasi saatsid juhendajatena TÜ doktorandid Andres Ainelo ja Jörgen Metsik ning TÜ nooremteadur Andreas Valdmann.

Eesti õpilaste lähetamist rahvusvahelistele võistlustele rahastab haridus- ja teadusministeerium ning korraldab TÜ teaduskool.

Lisainfo: Andres Ainelo, Tartu ülikooli doktorant, andres.ainelo@ut.ee

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, marek.jarvik@ut.ee, 5177091