Eesti võistkond naasis rahvusvaheliselt keemiaolümpiaadilt nelja pronksautasuga

48. rahvusvaheline keemiaolümpiaad peeti 23. juulist 1 augustini Gruusias Tbilisis. Osavõtjaid oli 73st riigist 264. Eesti võistkonna liikmed pälvisid kõik pronksmedalid.

Selle aasta rahvusvaheline keemiaolümpiaad (RKO) pidi algselt toimuma Pakistanis, kuid mitmete asjaolude tõttu tuli korralduskomiteel võtta viimasel hetkel vastu otsus, et olümpiaad Karachis siiski toimuda ei saa. Nii tuli väga napi ajaga leida uus korraldaja. Olümpiaad valmistati ette rekordilise kahe ja poole kuuga.

Ülesannete leidmiseks korraldati ülemaailmne konkurss, mistõttu olid selle aasta teoreetilise ja praktilise vooru ülesanded pärit üle kogu maailma. Eesti võistkonna mentori Lona-Liisa Pruksi sõnul olid ülesanded võrreldes viimaste aastatega ehk lihtsamad, kuid nõudsid seda enam loogilist mõtlemist ja osavat planeerimist.

Gruusia on tuntud oma mineraalvee poolest, mille kohta tuli õpilastel lahendada nii teoreetiline ülesanne seoses veereostusega kui ka praktilises voorus tiitrimise teel määrata veeproovi kloriidioonide sisaldust. Ülejäänud 7 teooriavooru ülesannet katsid laia teemade spektrit, puudutades näiteks antiikaja pigmentidest, tahkest raketikütusest, antiemeetikumidest ning Alzheimeri ravist.

Eesti võistkonda kuulusid Hanna Maria Saik ja Carel Kuusk (mõlemad Tallinna reaalkooli 11. kl), Edward Erelt (Tallinna reaalkool, 12. kl) ja Anton Konovalov (Hugo Treffneri gümnaasium, 12. kl). Õpilasi saatsid võistkonna juhendajatena Tartu ülikooli teadur Vladislav Ivaništšev ja üliõpilane Lona-Liisa Pruks.

Tänavu läks olümpiaadi üldvõit Rumeeniasse. Meie parimana saavutas 113. koha Anton Konovalov. Talle järgnesid Carel Kuusk (120. koht), Hanna Maria Saik (130. koht) ja Edward Erelt (134. koht). „Kahekümne kahe RKOl osalemise aasta jooksul näitasid meie õpilased esmakordselt nii ühtlaseid ja samal ajal häid tulemusi,“ ütles Pruks.

Mitteametlikus riikide pingereas saavutas Eesti kõrge 30. koha. Meie taha jäid sellised riigid nagu Prantsusmaa, Soome, Taani ja Suurbritannia ning veidi ettepoole Itaalia (28.) ning Saksamaa (27.). Esikolmikusse kuulusid Hiina, Venemaa ja Taipei.

Eesti õpilaste lähetamist rahvusvahelistele võistlustele toetab rahaliselt haridus- ja teadusministeerium ning korraldab TÜ teaduskool. Eesti delegatsiooni riietas 48. RKO-ks AS Baltika.

Lisainfo:

Vladislav Ivaništšev, Eesti võistkonna peamentor 48. RKO-l, vladislav.ivanistsev@ut.ee

Lona-Liisa Pruks, Eesti võistkonna mentor 48. RKO-l, lonaliisa@hotmail.com

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, e-kiri: marek.jarvik@ut.ee, tel: 5177091

 

Programmi „Talendid Tartusse!“ 2023/2024. õppeaasta avamine.

Talendikad esmakursuslased alustasid Tartu Ülikoolis uut õppeaastat

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust.

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust

Tartu Ülikool, arvutikasutaja

Välisveebi menüüvaade ja otsing on saanud uue välimuse