Eesti võistkond näitas Balti Teel head taset

3.-7. novembrini toimus Peterburis võistkondlik matemaatikavõistlus Balti Tee (Baltic Way).

Balti Teel osalevad Taani, Soome, Eesti, Läti, Leedu, Poola, Rootsi, Norra, Islandi, Saksamaa põhjapoolsete liidumaade ja Venemaalt Peterburi linna võistkonnad. Esimakordselt võistluse 29-aastases ajaloos toimus see Venemaal.

Eesti võistkonda kuulusid:

Karl Paul Parmakson, Miina Härma gümnaasium, 12. klass
Artur Avameri, Hugo Treffneri gümnaasium, 11. klass
Hendrik Vija, Miina Härma gümnaasium, 11. klass
Martin Rahe, Tallinna reaalkool, 10. klass
Toomas Tennisberg, Hugo Treffneri gümnaasium, 12. klass

Võistkonna juhendasid Tartu Ülikooli teadur Oleg Košik ja Tartu Ülikooli magistrant Sandra Schumann.

Võistlus, kus nelja ja poole tunni jooksul tuleb igal võistkonnal ühiselt lahendada 20 ülesannet algebra, geomeetria, arvuteooria ja diskreetse matemaatika valdkondadest, eeldab võistkondadelt ühtselt iga valdkonna head tundmist ning koostööoskust ülesannete lahendamisel. Rääkides ülesannetest toob Oleg Košik näitena ülesande, kus võistlejatel tuli teha kindlaks, milliste positiivsete täisarvude n ning algarvude p korral on arv n2-np mingi täisarvu ruut.

Tasavägiseks kujunenud võistluse võitis 83 puntiga 100-st võimalikust esmakordselt Saksamaa, edestades kahe punktiga võõrustajaid Peterburist. Kolmandaks tuli 77 punktiga Taani, kellest jäi omakorda vaid punktiga maha Eesti.

Oleg Košiku sõnul võib jääda Eesti võistkonna tulemusega igati rahule, kuivõrd võistkonna puntisumma oli liidritele üsna lähedal. „Meie õpilaste ühtlast taset näitab asjaolu, et võistkonna komplekteerimisel ei saanud seekord arvestada kõigi tugevate kandidaatidega, kuivõrd samal ajal toimub ka rahvusvaheline astronoomia ja astrofüüsika olümpiaad,“ sõnab Košik.

Esimene Balti Tee võistlus toimus 1990. aastal Riias. Kahel esimesel võistlusel osalesidki vaid Eesti, Läti ja Leedu võistkonnad. Alates kolmandast võistlusest haarati osalejate ringi juba ka teised Läänemere-äärsed riigid. Enam infot Balti Tee võistluse kohta leiab lehelt http://www.math.olympiaadid.ut.ee/html/index.php?id=baltitee

Eesti õpilaste lähetamist rahvusvahelistele võistlustele rahastab haridus- ja teadusministeerium ning korraldab TÜ teaduskool.

Lisainfo: Oleg Košik, Tartu Ülikooli teadur, tel: 56916136, e-kiri: oleg.koshik@ut.ee

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonijuht, tel: 737 5889, e-kiri: marek.jarvik@ut.ee