Eesti võistkond saavutas läbi aegade parima tulemuse rahvusvahelisel matemaatikaolümpiaadil

Rahvusvahelisel matemaatikaolümpiaadil antakse kahe päeva jooksul lahendada kokku kuus matemaatikaülesannet, mille lahendamise peamine raskus seisneb matemaatikatõdede nutikas kombineerimises. Seega ei piisa edukaks esinemiseks lihtsalt paljude faktide äraõppimisest. Iga ülesande eest on võimalik teenida maksimaalselt 7 punkti. Võistlusest võtsid osa 112 riigi esindajad. Igast riigist võib osaleda kuni 6 õpilast. Selle aasta rahvusvaheline matemaatikaolümpiaad toimus 14.-22. juulil Suurbritannias, Bathis.

Eesti võistkonda kuulusid:
Artur Avameri, Hugo Treffneri Gümnaasium, 11. klass
Martin Rahe, Tallinna Reaalkool, 10. klass
Kaarel August Kurik, Tallinna Reaalkool, 11. klass
Richard Luhtaru, Hugo Treffneri Gümnaasium, 12. klass
Toomas Tennisberg, Hugo Treffneri Gümnaasium, 12. klass
Hendrik Vija, Miina Härma Gümnaasium, 11. klass

Eesti õpilasi saatsid võistkonna juhendajatena Oleg Košik, Tartu Ülikooli teadur ja Sandra Schumann, Tartu Ülikooli üliõpilane.

Saavutatud tulemus oli Eesti võistkonnale kõigi aegade edukaim. Meie parimana kogus 26 punkti 42-st võimalikust Artur Avameri, võites sellega hõbemedali. Talle järgnesid Hendrik Vija ja Richard Luhtaru 22 punktiga. Toomas Tennisberg kogus 20 punkti ning Kaarel August Kurik 19 punkti. Kõik neli teenisid pronksmedalid.
Riikide arvestuses, kus pannakse pingeritta võistkonna liikmete saadud punktide summad, tuli Eesti võistkond 112 riigi seas rekordkõrgele 36. kohale. Esikoha jagasid viimaste aastate valitsejad USA ja Hiina, neist vaid ühe punktiga jäi maha Lõuna-Korea. Võistkonna juhendaja Oleg Košiku sõnul oli võistkonna esitus suurepärane. Kunagi varem pole Eesti õpilastel õnnestunud võita rahvusvahelisel matemaatikaolümpiaadil korraga viit medalit. Samuti õnnestus võistkonnal esmakordselt koguda kokku üle 100 punkti.

Lisaks võistlemisele pakkusid korraldajad kultuuriprogrammi, mille raames sai külastada näiteks kuulsat Stonehenge’i ja Longleati mõisa safariparki.

Eesti õpilaste lähetamist rahvusvahelistele võistlustele rahastab haridus- ja teadusministeerium ning korraldab TÜ teaduskool.

Lisainfo: Oleg Košik, Tartu Ülikooli teadur, oleg.koshik@ut.ee

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, e-kiri: marek.jarvik@ut.ee, tel: 5177091