Eesti võistkond tuli rahvusvahelisel matemaatikavõistlusel kuuendale kohale

14. novembril toimunud 31. rahvusvahelisel matemaatikavõistlusel Balti Tee saavutas Eesti võistkond 6. koha. Koroonaviiruse pandeemia tõttu toimus võistlus virtuaalselt. Iga osalejamaa õpilased lahendasid ülesandeid oma riigis.

Eesti viieliikmeline esindus pani oma matemaatikaalased teadmised proovile Tartu Ülikooli Delta keskuses. Võistkonda kuulusid:
Andres Alumets, Pärnu Koidula Gümnaasiumi 12. klass
Kristjan-Erik Kahu, Hugo Treffneri Gümnaasiumi 10. klass
Ralf Joosep Kask, Tallinna Reaalkooli 11. klass
Martin Rahe, Tallinna Reaalkooli 12. klass
Aleksei Ganyukov, Narva Pähklimäe Gümnaasiumi 10. klass

Võistkonna juhendajad olid Tartu Ülikooli üliõpilane Hendrik Vija ja matemaatikaolümpiaadi žürii liige Kaur Aare Saar.

Tavapäraselt tuli igal võistkonnal nelja ja poole tunni jooksul ühiselt lahendada 20 ülesannet algebra, geomeetria, arvuteooria ja kombinatoorika valdkondadest. Iga ülesande eest oli võimalik teenida maksimaalselt viis punkti. Lisaks valdkondade heale tundmisele eeldab taoline formaat ka osalejatevahelist koostööoskust ülesannete lahendamisel.

Sel aastal pidid õpilased võistluse ühes ülesandes hindama, kui lähedale saab otsija peitusemängus jõuda peidetud objektile, kui talle antakse vihjeid “soojem” ja “külmem” sõltuvalt sellest, kas ta on sellele lähemal kui enne. Samuti tuli uurida, missuguse ümbermõõduga kolmnurki on võimalik saada antud kolmnurga külgede ümber tõstmisel.

Koroonaviirusest tingitud piirangute tõttu ei olnud sel korral võimalik osalejaid ühte riiki kokku tuua. Seetõtu leidsid poolte osalejariikide õpilased võimaluse võistlusülesandeid füüsiliselt üheskoos oma kodumaal lahendada, ülejäänud pidid omavahelist suhtlust interneti teel korraldama. Islandi loobumise tõttu valiti virtuaalvõistluse peakorraldajaks rahvusvahelise matemaatikaolümpiaadi Eesti võistkonna pikaaegne mentor Oleg Košik. Võistlusülesannete väljavalimisest ning lahenduste hindamisest võtsid osa kõikide osalejariikide esindajad. Eestist kuulus nende hulka matemaatikaolümpiaadi žürii liige Sandra Schumann.

Võistluse võitis Saksamaa 81 punktiga 100-st võimalikust. Teiseks jäi 75 punktiga Norra võistkond ning kolmandale koha saavutas 64 punktiga Poola. Eesti tiim tuli 53 punktiga 6. kohale, jäädes jagamisele läinud 4.–5. kohast maha vaid ühe punktiga. Kokku osales 10 võistkonda. Võistluse ülesanded ja täielikud tulemused.

Tänavu toimus võistlus juba 31. korda. Esmakordselt 1990. aastal Riias aset leidnud Balti keti auks korraldatud Balti Tee võistlusel osalesid algselt vaid Eesti, Läti ja Leedu võistkonnad. Aastate jooksul on osalejate ring suurenenud. Lisaks Balti riikidele panevad Balti Tee võistlusel oma matemaatilised teadmised proovile ka Taani, Soome, Poola, Rootsi, Norra, Islandi, Saksamaa põhjapoolsete liidumaade ja Venemaa Peterburi linna võistkonnad, kes sel aastal võistlusest eemale jäi.

Järgmisel aastal peetakse Balti Tee loodetavasti Islandil, kus see pidi toimuma juba tänavu.

Eesti õpilaste ettevalmistust ja osalemist rahvusvahelistel võistlusetel rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning koordineerib Tartu Ülikooli teaduskool.