Eesti võistkond võitis rahvusvaheliselt füüsikaolümpiaadilt kaks hõbe- ja kolm pronksmedalit

Vaatamata tänavusele ülemaailmsele kriisile toimus 7.–15. detsembrini rahvusvaheline füüsikaolümpiaad. Vaid mõnekuulise etteteatamisajaga võttis olümpiaadi korraldamise enda kanda Venemaa. Arusaadavalt tuli sel aastal teha muudatusi olümpiaadi formaadis: ülesannete lahendamine toimus igas osalevas riigis koha peal, muu olümpiaadi korraldus oli keskselt juhitud ning sarnanes suuresti tavapärasega.

Eesti võistkonna koosseis selgus kevadel internetis toimunud Põhja-Balti füüsikaolümpiaadi tulemuste põhjal. Võistkonda kuulusid Konstantin Dukatš, Kaarel Kivisalu, Kristjan-Erik Kahu, Jarl Patrick Paide ja Hendrik Vija.

Eesti õpilased lahendasid ülesandeid Tartu Ülikooli Physicumis. Võistlusvoorud toimusid kahel päeval. Tavapäraselt lahendati esimesel päeval viie tunni jooksul teooriaülesandeid ja teisel päeval eksperimentaalseid ülesandeid. Korraldajad olid valinud mitmekesise temaatikaga ülesanded ning need hästi ette valmistanud. Teoaariaülesannetesse mahtus nuputamist nii klassikalise elektromagnetismi ainetel kui ka lasertehnoloogiate ja mittelineaarse optika valdkonnast. Eksperimendivoorus tegeleti kristallograafiaga, kus heade tulemuste saavutamiseks läks tarvis suurepärast intuitsiooni mikroskoopilise maailma ja valguse difraktsiooninähtuse seostamiseks.

Eskperimendikomplektid pandi kokku Moskvas ja saadeti postiga igasse osavõtvasse riiki. Samuti määrasid Venemaa korraldajad igale riigile võistlusvoore koha peal jälgima ametlikud vaatlejad, et garanteerida kõikjal ausatest võistlusreeglitest kinnipidamine.

Rahvusvahelisest füüsikaolümpiaadist võttis osa 204 õpilast 45 riigist. Kõik Eesti õpilased jõudsid medalikohtadele: Konstantin Dukatš ja Kaarel Kivisalu võitsid hõbemedalid ning Kristjan-Erik Kahu, Jarl Patrick Paide ja Hendrik Vija teenisid välja pronksmedalid. Riikide arvestuses olid parimad Hiina ja Venemaa, kõik nende riikide õpilased võitsid kuldmedalid.

Olümpiaadi kohapealse toimumise korraldas Tartu Ülikooli teaduskool. Eesti õpilaste ettevalmistust ja osalemist rahvusvahelistel olümpiaadidel rahastab Haridus- ja Teadusministeerium. Ülesannete tõlkeid toimetasid ning lahendusi hindasid Kaur Aare Saar, Oleg Košik, Richard Luhtaru ja Mihkel Kree.

Lisateave: Mihkel Kree, Eesti võistkonna juhendaja, mihkel.kree@gmail.com

Programmi „Talendid Tartusse!“ 2023/2024. õppeaasta avamine.

Talendikad esmakursuslased alustasid Tartu Ülikoolis uut õppeaastat

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust.

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust

Tartu Ülikool, arvutikasutaja

Välisveebi menüüvaade ja otsing on saanud uue välimuse