Eesti võistkonnad said Euroopa Liidu loodusteaduste olümpiaadilt kulda ja hõbedat

Tallinna lauluväljakul toimunud tseremoonial selgusid 7.-14. maini Eestis toimunud 14 .Euroopa Liidu loodusteaduste olümpiaadi tulemused.  Kokku osales võistlustules 48 kolmeliikmelist tiimi 23 riigist (Eestit esindas lisaks kahele põhitiimile veel ka  lisavõistkond).

Eesti võistkonnad näitasid  väga head taset ning pälvisid 1 kuld ja 2 hõbemedalit.

Kuldmedali võitnud meeskonda kuulusid:

Kaarel Hänni, Tallinna reaalkooli, 11. kl

Karl Paul Parmakson, Tartu Miina Härma gümnaasium, 9. kl

Richard Luhtaru,  Miina Härma gümnaasium, 9. kl

Hõbemedalid pälvisid põhivõistkonna teine tiim koosseisus:

Airon Johannes Oravas, Tallinnas Reaalkool, 10. kl

Joosep Kaimre, Tartu Hugo Treffneri gümnaasium, 10. kl

Loona Volke, Hugo Treffneri gümnaasium, 10. kl

ning lisavõistkonna tiim koosseisus:

Hannes Kuslap, Miina Härma gümnaasium, 9. kl

Kirke Joamets, Miina Härma gümnaasium, 9. kl

Uku Hannes Arismaa, Tallinna inglise kolledž, 9. kl.

Kuna punktisummade vahed olid väga napid, siis kokku anti välja 5 kuld- ja 20 hõbemedalit.

Neljas Eesti tiim pälvis koos ülejäänud 24 võistkonnaga EUSO osavõtumedali, võistkonda kuulusid

Juri Volodin, Õismäe vene lütseum, 10. kl

Mihhail Lebedev, Tallinna Tõnismäe reaalkool, 11. kl

Roman Oleinik, Narva Pähklimäe gümnaasium, 10. kl

EUSO2016 absoluutvõitja rändkarika viib koju Saksamaa võistkond.

Osalejad hindasid väga kõrgelt Eestis toimunud võistluse  kõrget taset. EUSO president Michael Cotter väljendas rahvusvahelise mentorite komitee koosolekul arvamust, et tegemist on läbi aastate parima EUSO-ga, millele riikide esindajad reageerisid tormilise aplausiga.

Suure tunnustuse pälvis EUSO2016 akadeemiline komitee, mis koosnes valdavalt varasematel aastatel Eestit olümpiaadidel esindanud praegustest tudengitest. Nende koostatud eksperimentaalsed ülesanded täitsid ideaalselt EUSO eesmärke- so käsitleda loodusteadusi integreeritult ning panna võistkond lahenduste leidmisel koostööd tegema. Olümpiaadi üks eksperimentaalülesanne oli seotud piima füüsikaliste ja keemiliste omaduste uurimisega ning juustu valmistamise protsessiga. 11. mail toimunud teise eksperimentaalse vooru raames valmisid võistkondadel patareid, mis pandi hiljem mudelautode peal omavahel võistlema.  Selle võistluse võitis Bulgaaria meeskond. Eesti e-riigi nime hoiti kõrgel  võistlustulemuste hindamise ja modereerimise IT lahendustega.

EUSO2016 vaba-aja programmis olid ekskursioonid loodusteadustega seonduvatesse keskustesse nagu näiteks AHHAA; Kohtla-Nõmme kaevanduspark, Särghaua maateaduste ja keskkonnatehnoloogia keskus, Järvselja, Mektory, energia avastuskeskus jm. Tartu Tamme gümnaasiumis toimunud kohtumisõhtul lustisid noored Tanel Padari ja The Suni saatel ning õppisid Eesti rahvatantse, AURA keskuses peeti maha vägev veedisko. Lõpupilt tehti Lauluväljakul laulukaare all.

EUSO ava- ja lõputseremooniad olid Vanalinna hariduskolleegiumi õpilaste ja nende juhendajate kanda.

Olümpiaadi peakorraldajaks oli Tartu Ülikool ja TÜ teaduskool, rahastas haridus- ja teadusministeerium.

EUSO2016 fotogalerii, tseremooniate videosalvestused, sponsorid jm info  leiab EUSO2016 kodulehelt www.euso2016.ee

Täpsem info: EUSO2016 direktor Karin Hellat, karin.hellat@ut.ee, +372 5090991

Pressi jaoks kontakttelefonina ka Viire Sepp (EUSO2016 juhtkomitee liige)  +372 5189951, viire.sepp@ut.ee

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, 737 5889, marek.jarvik@ut.ee