Eesti võistkonnale 5. koht Balti teelt

Vaid Tartu koolide õpilastest koosnenud võistkond jõudis viimase kümnendi paremuselt teise tulemuseni Taanis toimunud rahvusvahelisel matemaatikavõistlusel Balti tee.

28. võistkondlik matemaatikavõistlus Balti tee toimus 9.-13. novembril Taani väikelinnas Sorø’s. Võistlusel osales 11 võistkonda.

Eesti võistkonda kuulusid:

Richard Luhtaru (Hugo Treffneri gümnaasium, 11.kl.)
Hendrik Vija (Miina Härma gümnaasium, 10.kl.)
Toomas Tennisberg (Hugo Treffneri gümnaasium, 11.kl.)
Kati Iher (Hugo Treffneri gümnaasium, 12.kl.)
Karl Paul Parmakson (Miina Härma gümnaasium, 11.kl.)

Võistkonna juhendajad olid Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudi teadur Oleg Košik ning tehnoloogiainstituudi magistrant Sandra Schumann.

Võistlus, kus nelja ja poole tunni jooksul tuleb igal võistkonnal ühiselt lahendada 20 ülesannet algebra, geomeetria, arvuteooria ja kombinatoorika valdkondadest, eeldab võistkondadelt iga valdkonna head tundmist ning koostööoskust. Eesti õpilased olid seekord eriti edukad kombinatoorikas, kus saadi 23 punkti 25 võimalikust, olles selle näitaja poolest parim võistkond.

Kokkuvõttes saavutas Eesti võistkond 11 võistkonna konkurentsis 5. koha Peterburi, Saksamaa, Poola ning võistlust võõrustanud Taani järel, olles eespool Leedust, Rootsist, Norrast, Soomest, Islandist ja Lätist. Võistluse tulemused, ülesanded ja lahendused.

Võistkonna juhendaja Oleg Košiku sõnul võib tulemusega igati rahule jääda. „Viimase 10 aasta jooksul on õnnestunud ainult ühel korral, 2 aastat tagasi Rootsis, saada sellest parem tulemus. Optimismi sisendab ka teadmine, et tervelt neli õpilast viiest saaksid osaleda ka järgmisel aastal,“ ütleb Košik.

2018. aastal toimub Balti tee Peterburis.

Matemaatikavõistlus Balti tee on alguse saanud 1990. aastal Eesti, Läti ja Leedu võistkondade vahel Riias toimunud võistlusest. Võistlusele on nime andnud 1989. aasta augustis Balti riikides toimunud massidemonstratsioon Balti kett.

Eesti õpilaste lähetamist rahvusvahelistele võistlustele rahastab haridus- ja teadusministeerium ning korraldab TÜ teaduskool.

Lisainfo: Oleg Košik, TÜ tehnoloogiainstituudi teadur, oleg.koshik@ut.ee,

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, marek.jarvik@ut.ee, 5177091