Eesti võistkonnale edukaks kujunenud keemiaolümpiaad pühendati teadusalasele koostööle

Pärast 29 aastat toimus rahvusvaheline keemiaolümpiaad jälle Pariisis. Olümpiaadi motoks oli „Making science together“, mis lisaks otsesele viitele sellele, et olümpiaadil lahendasid 80. riigi rohkem kui 300 õpilast ülesandeid üheskoos, kutsus üles ka üleüldisele riikidevahelisele teadusalasele koostööle.

Rahvusvaheline keemiaolümpiaad koosneb kahest voorust: praktiline ja teoreetiline voor. Praktilises voorus tuli õpilastel viie tunni jooksul võistelda kolme erineva eksperimentaalse ülesande lahendamisel. Kuna üha enam pööratakse tähelepanu keskkonna säästmisele, siis oli olümpiaadi esimeseks praktiliseks tööks ühe oksüdeerimisreaktsiooni rohelisema alternatiivi uurimine. Prantslastele kohaselt olid teine ja kolmas eksperiment seotud veiniga, milles õpilastel tuli määrata nii raua- kui ka sulfitisisaldus.

Teooriavoor koosnes tänavu üheksast ülesandest. Mõlemad voorud toimusid Pierre-Gilles de Gennes keskkoolis, mis on nimetatud suurepärase prantsuse füüsiku Pierre-Gilles de Gennes’ järgi, kes sai 1991. aastal Nobeli preemia oma polümeeridealase uurimistöö eest. Talle oli pühendatud ka teooriavooru üks ülesannetest, kus õpilased uurisid polümeere, nende sünteesi ja omadusi. Meie õpilastele meeldis enim ülesanne molekulaarmasinate sünteesi kohta, mis oli pühendatud J.-P. Sauvage’ile, J. F. Stoddartile ning B. K. Feringale, kes 2016. aastal said molekulaarmasinate sünteesi eest Nobeli preemia keemias. Eriliseks tegi ülesande ka asjaolu, et avatseremoonial tervitas Nobeli preemia laureaat J.-P. Sauvage õpilasi isiklikult ning tutvustas neile oma töö detaile. Lisaks olid komplektis veel ülesanded butadieeni struktuuri kirjeldavate mudelite, vesiniku tootmise, hõbekloriidi, joodi avastamise ja inositoolide ning kohaliku tuimasti sünteesi kohta.

„Selleaastast olümpiaadi kirjeldab erinevate keemiaharude põimimine ning ülesannete väga huvitav ülesehitus. Näiteks üks ülesannetest sai alguse Louis Joseph Gay-Lussac’i tsitaatidest, mis pärinesid tema keemialoengutest,“ selgitab Eesti võistkonna mentor Ida Rahu.

Kõikide ülesannete ja uudistega on võimalik tutvuda IChO2019 ametlikul veebilehel: https://icho2019.paris/en/icho-france-2019/

Tänavu läks olümpiaadi üldvõit Hiinasse. Meie õpilastest sai parimana 53. koha Nikita Žoglo (Tallinna Õismäe Vene Lütseum, 11. klass, õp Pelageja Ozerova), kes pärjati hõbemedaliga. Hõbemedali sai ka Hanna-Riia Allas (Hugo Treffneri Gümnaasium, 11. klass, õp Eha Paabo), kes oli üldises pingereas 85. kohal. Andreas Simson (Tallinna Reaalkool, 11. klass, õp Martin Saar) ning Mikael Rinne (Tallinna Tõnismäe Reaalkool, 12. klass, õp Lidia Rõbnikova) said kaela pronksikarva medalid.
Eesti õpilasi saatsid võistkonna juhendajatena Ida Rahu (Tartu Ülikooli doktorant) ja Jörgen Metsik (PhD, Tartu Ülikooli haridusteaduskonna magistrant).

Lisaks võistlemisele pakkusid korraldajad kultuuriprogrammi, mille raames külastasid õpilased Louvre’i muuseumi, Versailles’i lossi ning selle imelisi aedasid, kus nad pidasid ka piknikku, ja kohalikku teaduskeskust La Cité des Sciences et de l'Industrie. Lisaks said nad bussiekskursioonil näha Pariisi kaunemaid vaateid ning sõita paadiga Seine’i jõel. „Hoolimata Prantsusmaal valitsenud 40-kraadisest kuumusest nautisid nii õpilased kui ka juhendajad olümpiaadi väga. Pole keemiaolümpiaadist paremat võimalust kohata inimesi tervest maailmast, kellel on täpselt samasugused huvid ja maailmavaade,“ sõnab Rahu.

Eesti õpilaste lähetamist rahvusvahelistele võistlustele rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldab Tartu Ülikooli teaduskool. Võistkonda riietas Baltika Grupp ja toetasid Neo Performance Materials, TBD-Biodiscovery, Ontic Minerals ja Tartu Ülikooli keemia instituut. Suur tunnustus ka õpetajatele ja juhendajatele, kes aitasid õpilastel jõuda ja edukal esineda rahvusvahelisel keemiaolümpiaadil.

Lisainfo: Ida Rahu, Eesti keemiaolümpiaadi komisjoni esimees, ida.rahu.001@gmail.com, 5811 7939.

Teate edastas: Marek Järvik, Tartu Ülikooli teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, marek.jarvik@ut.ee, 517 7091

Programmi „Talendid Tartusse!“ 2023/2024. õppeaasta avamine.

Talendikad esmakursuslased alustasid Tartu Ülikoolis uut õppeaastat

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust.

Sügisesel orienteerumisel saab avastada lugusid Toomemäe minevikust

Tartu Ülikool, arvutikasutaja

Välisveebi menüüvaade ja otsing on saanud uue välimuse