Autor:
Miina Norvik

Eesti võistlejad naasesid Brasiiliast rahvusvaheliselt lingvistikaolümpiaadilt

Hiljuti lõppes 21. rahvusvaheline lingvistikaolümpiaad, mis sel aastal toimus Brasiilia pealinnas Brasílias.  

Võistlus koosnes individuaalsest osast, milles tuli lahendada viis eri tüüpi ülesannet, ja meeskonnavõistlusest. Individuaalvõistlusel osales 206 võistlejat 38-st delegatsioonist. Võistluskomplektis oli näiteks ülesandeid tšuktši-kamtšadali keelkonda kuuluva korjaki keele verbide kohta või yami keelkonda kuuluva komnzo keele sugulussidemete sõnavarast. Viimane valiti võistlejate poolt parimaks ülesandeks. Meeskonnavõistlusel õpiti, kuidas määravad sugulaskeelte leksikostatistilist kaugust ehk keelte sarnasust inimlingvistid ja kuidas teevad seda arvutid. Uurida sai teiste hulgas guaikuru, nuubia ja mongoli keelkondi ning tutvuda Brasiilia väljasuremisohus olevate keeltega. 

Tutvu ülesannetega 

Image
Rahvusvaheline lingvistikaolümpiaad

Eesti esindajatel sel aastal ei õnnestunud medaleid ega märkamisi koju tuua. Olümpiaadi üldvõit läks USA esindajale Deeraj Pothapragadale, kes kogus kokku 79 punkti. Riikide vahelises võistluses oli parim Tšehhi delegatsioon, kes kogus 85,5 punkti. Eestit esindasid neli gümnaasiumiõpilast, kes valiti võistkonda 2024. aasta aprillis toimunud vabariikliku olümpiaadi ja ettevalmistava treeninglaagri põhjal: Margaret Braun (Hugo Treffneri Gümnaasium), Karl-Erik Volberg (Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasium), Margetta Pajuste (Läänemaa Ühisgümnaasium), Lisette-Liis Loorits (Tallinna Reaalkool). 

Tutvu tulemustega 

Rahvusvahelisele olümpiaadile kohaselt oli oluliseks osaks kohalike oludega tutvumine, erinevad töötoad ja loengud ning teiste konkurentidega tutvumine. Esimesel päeval õpiti mängima kuuma kartulit ehk "Batata quentet" ja tõlgiti mitmekeelset teksti jaaguari kohta, kes lapsendas inimese. Teisel päeval oli huvilistel võimalik kuulata Wikidata loengut, et saada rohkem teada Wikipediast ja selle võimalustest. Lisaks korraldati jalutuskäik olulisemate maamärkidega Brasília linnas. Hoolimata pikkadest lennusõitudest ja võõrast kultuuriruumist jäid Eesti esindajad olümpiaadiga rahule. Rohkem võistlejate muljeid saab lugeda Eesti lingvistikaolümpiaadi Facebooki lehelt.  

Püramiid

Rahvusvaheliselt informaatikaolümpiaadilt Egiptuses toodi koju kaks pronksi

Noored Koodi logo

Noored Koodi õpikoda toob programmeerimise koju kätte

Brasiilia 2024

Astronoomia ja astrofüüsika olümpiaadil saavutas Eestit esmakordselt esindanud Mihkel Tali „aulise ära märkimise“