Eestile pronksmedal rahvusvaheliselt astronoomia ja astrofüüsika olümpiaadilt

Sel kevadel Tallinna Reaalkooli 9. klassi lõpetanud Saskia Põldmaa pälvis pronksmedali 14.–22. augustil toimunud 15. rahvusvahelisel astronoomia ja astrofüüsika olümpiaadil. Võistlus toimus tänavu Gruusias, Kutaisi linnas.

Olümpiaad koosnes kolmest voorust: teooria, andmeanalüüs ja vaatlus. Noortel astrofüüsikutel tuli oma teadmisi testida mitmetel keerulistel teemadel. Näiteks oli vaja nuputada, kui palju energiat saab Päikeselt koguda, kasutades Dysoni sfääri, uurida galaktikate jaotust galaktikaparvedes ja vaadelda kaksiktähte.

Samast koolist esindasid Eestit veel õpilased Karmen Laud ja Karolin Laud. Hiljuti alles põhikooli lõpetanud Eesti õpilastest osales võistlusel ka Ralf Robert Paabo Tartu Kivilinna Koolist. Võistkonda juhendasid kohapeal tudengid Leonid Zinatullin Tartu Ülikoolist ja Nikita Poljakov Bristoli Ülikoolist.

Olümpiaadil osales tänavu 48 riiki ja üldvõit läks Rumeeniasse. Ülesanded ja täielikud tulemused on huvilistele avatud võistluse kodulehel. 2023. aastal toimub rahvusvaheline astronoomia ja astrofüüsika olümpiaad Poolas.

Vaba aja programmi raames tutvustati Gruusiasse võistlema tulnud õpilastele kohalikke kultuuripärandeid. Lisaks jõudsid huvilised imetleda koobastes stalaktiite ja nautida Musta mere imeilusat rannikut. Eesti võistkonna eredaimaks mälestuseks jäi kultuuriõhtul esinemine, kui ühes teiste Baltimaade koondislastega lauldi kolme riigi taasiseseisvumise aja mitteametlikku hümni „Ärgake, Baltimaad“.

Lisateave: Tiit Sepp, andmeteaduse ettevõtte STACC teadlane, tahemeri@gmail.com