Euroopa füüsikaolümpiaad võlus osalejaid põnevate ülesannete ja hea korraldusega

President Kaljulaid arutles oma kõnes teaduse mõju ja olemuse üle, sõnades muuhulgas: "Füüsika on võimas teadus, mis loob kaitsva mõtteviisi – kaitseb libauudiste ja vigaste lubaduste eest. Ja loob uusi võimalusi siin planeedil õnnelikult igavesti edasi elada."

Olümpiaadi ametlikus arvestuses olid parimad Venemaa ja Saksamaa õpilased, mitteametlikus arvestuses saavutas parima tulemuse Eesti õpilane Taavet Kalda (Tallinna reaalkooli 12. klass). Kokku anti välja üheksa kuldmedalit, millest kaks jäid Eestisse: kuldmedali võitis veel Kaarel Hänni (Tallinna reaalkooli 12. klass).

Eesti õpilastest teenisid hõbemedali Richard Luhtaru (Hugo Treffneri gümnaasiumi 10. klass) ning pronksmedali Kaarel Kivisalu (Tallinna reaalkooli 9. klass). Eesti võistkonda kuulusid veel Konstantin Dukatš (Narva keeltelütseumi 9. klass) ja Eva-Maria Tõnson (Hugo Treffneri gümnaasiumi 12. klass). Kokku võttis võistlusest osa 20 riiki 91 õpilasega.

Olümpiaadi detailsed tulemused koos ülesannete ja lahendustega on leitavad olümpiaadi kodulehelt http://eupho.ut.ee/.

Esmakordselt korraldatud Euroopa füüsikaolümpiaad erines rahvusvahelistest füüsikaolümpiaadidest taotluslikult valitud lühikeste ja loovust nõudvate ülesannete poolest. Olümpiaadi akadeemilise komitee juht ja TTÜ professor Jaan Kalda selgitab: "Kõige imelisem osa füüsikast on just see, et leidub probleeme ja ülesandeid, mille lahendamine tundub esmapilgul võimatu, kuid siis järsku, kui välgatab lahendusidee, muutub lahendus äkitselt väga lihtsalt. Need ongi kõige põnevamad ülesanded!"

Seekordses eksperimentaalülesandes said õpilased nuputada välja meetodeid LED-lampide omaduste uurimiseks, kasutades muuhulgas termodünaamika seadusi. Teooriaülesannetes uuriti võnkuva nööri omadusi, gaasi kiirendavat mõju soojusjuhtivale kettale ning ülijuhtiva võre ja dipooli vastastikmõju.

Olümpiaadi korraldamist juhtinud Madis Ollikaineni sõnul ütlesid külalised korralduse kohta ainult häid sõnu. "Kogu korraldus toimis sujuvalt tänu meie väga tublidele vabatahtlikele giididele ja abilistele. Saime suurt tuge füüsika üliõpilaste seltsilt," lisas Ollikainen.

Osalenud õpilaste vahetuid muljeid jagab giidide koordinaator Markus Raudkivi: "Kuulsin mitmelt õpilaselt ja giidilt, et ülesanded olid väga huvitavad. Eriti kiideti eksperimenti, mida oli võimalik lahendata mitut moodi!"

Lisaks võistlemisele oli õpilastel võimalik kuulata karjääriloenguid, mis avasid füüsiku elukutse võimalikke rakendusi. Teaduskooli direktor Mihkel Kree ütleb: "Ma olen väga rahul, et meie otsus korraldada kokku 6-tunnine karjääriprogramm läks õpilastele korda. Ettekanded ja arutelud oli põnevad, küsiti palju asjalikke ja teravaid küsimusi." Videosalvestust 22. mail Tartus toimunud huviloengutest on võimalik järelvaadata UTTV vahendusel. Tallinnas toimunud loengute ja ettevõtluse teemalise paneeldiskussiooni videosalvestus lisatakse peagi olümpiaadi kodulehele.

Järgneval kolmel aastal on Euroopa füüsikaolümpiaadi korraldamise osas huvi üles näidanud Venemaa, Rumeenia ja Sloveenia esindajaid, kuigi konkreetseid lubadusi on praegu veel vara anda.

Olümpiaadi toimumisele aitasid kaasa: hasartmängumaksu nõukogu, Eesti teadusagentuur, Tartu ülikool, Tallinna tehnikaülikool, Swedbank, Eesti füüsikaselts, Tartu linn, CERN, Euroopa füüsikaühing.

20.-24. mail toimus Tartu ülikooli teaduskooli vedamisel Tartus ja Tallinnas esimene Euroopa füüsikaolümpiaad EuPhO 2017. Tegemist oli üleeuroopalise koolinoortele suunatud rahvusvahelise ainevõistlusega.

Täpsem info ja pildimaterjal võistlusest: http://www.eupho.ut.ee/

Lisainfo: Madis Ollikainen, EuPhO2017 projektijuht, madisollikainen@gmail.com, 581 35037

Teate edastas: Marek Järvik, TÜ teaduskooli kommunikatsioonispetsialist, 737 5889, marek.jarvik@ut.ee