Euroopa füüsikaolümpiaadi kuldmedali tõi Eestisse parim lahendus teooriaülesandes

4. juunil Riias lõppenud kolmandal Euroopa füüsikaolümpiaadil (EuPhO) oli Eesti tiim võidukas: Hugo Treffneri Gümnaasiumi 12. klassi õpilane Richard Luhtaru võitis kuldmedali.

Richard Luhtaru edu aluseks oli maksimumilähedane tulemus teoorias, sh täispunktidele lahendatud raskeim teooriaülesanne.

Hõbemedalid said Hannes Kuslap (Hugo Treffneri Gümnaasium), Kaarel Kivisalu (Tallinna Reaalkool) ja Konstatin Dukatš (Narva Keeltelütseum) ning aukirja pälvis Urmas Luhaäär (Nõo Reaalgümnaasium).

Richard Luhtaru sai ka eriauhinna kõige selgemalt kirja pandud teoorialahenduse eest. Selle aasta olümpiaadi üldvõidu sai Jonaš Dujava Slovakkiast, kes edestas eelmise aasta üldvõitjat Richard Luhtaru napi 1,5 punktiga. Kokku osales olümpiaadil 169 õpilast 35-st riigist.

EuPhO ülesanded on sarnased reaalsele uurimistööle, kus võrdlemisi lühikesed ülesannete kirjeldused jätavad hulgaliselt ruumi loomingulisteks lahendusteks.

“EuPhO eristub rahvusvahelisest füüsikaolümpiaadist (IPhO - kus Eesti  osaleb aastast 1992) palju lühemate ning suuremat loomingulisust nõudvate ülesannete poolest. Kui IPhO ülesanded sarnanevad ülikooli kontrolltööle, siis EuPhO ülesanded on pigem miniatuursed uurimisprojektid,” ütles Tallinna Tehnikaülikooli füüsikaprofessor ja Euroopa füüsikaolümpiaadi president Jaan Kalda.

Eesti võistkonna lähetas sel aastal olümpiaadile Tallinna Tehnikaülikool (TalTech). Õpilastega käisid kaasas Oleg Košik Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudist ning Päivo Simson ja Silver Kurrik TalTechi olümpiaadikoolist. Tartu Ülikooli teaduskooli korraldatud treeningkogunemistel juhendasid võistkonda Oleg Košik, Jaan Toots, Kaarel Hänni, Taavet Kalda ja Kristjan Kongas.

Järgmine Euroopa füüsikaolümpiaad toimub 2020. a juunis Rumeenias.

Teate koostas ja lisainfot jagab Päivo Simson, TalTechi olümpiaadiõppe projektijuht, paivo.simson@taltech.ee.

Teate edastas Marek Järvik, marek.jarvik@ut.ee